03.06.2022 Obrót gospodarczy

Wyrok NSA z dnia 3 czerwca 2022 r., sygn. II GSK 1331/19

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Mirosław Trzecki Sędzia NSA Andrzej Kuba Sędzia del. WSA Henryka Lewandowska-Kuraszkiewicz (spr.) po rozpoznaniu w dniu 3 czerwca 2022 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej P. P. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Rzeszowie z dnia 2 lipca 2019 r., sygn. akt II SA/Rz 49/19 w sprawie ze skarg M. W. i P. P. na decyzję Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Rzeszowie z dnia [...] listopada 2018 r., nr [...] w przedmiocie kary pieniężnej z tytułu urządzania gier na automacie poza kasynem gry 1. oddala skargę kasacyjną; 2. zasądza od P. P. na rzecz Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Rzeszowie 2.700 (dwa tysiące siedemset) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Wyrokiem z 2 lipca 2019 r., sygn. akt II SA/Rz 49/19, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Rzeszowie oddalił skargę M. W. i P. P. (dalej: strony, skarżący) na decyzję Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Rzeszowie (dalej: DIAS) z [...] listopada 2018 r. w przedmiocie kary pieniężnej za urządzanie gier na automatach poza kasynem gry.

Sąd I instancji orzekał w następującym stanie sprawy:

Funkcjonariusze Urzędu Celnego (dalej: UC) w Krośnie [...] grudnia 2015 r. przeprowadzili kontrolę pomieszczeń lokalu ["A."] w K., należącego do ["B."] W jej trakcie stwierdzili, że w lokalu tym znajdują się dwa automaty do gier, w tym automat o nazwie ADELL nr [...].

Na podstawie przeprowadzonego na tym automacie eksperymentu wykazano, że stanowi on urządzenie służące do urządzania gier losowych w rozumieniu art. 2 ustawy z 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych (Dz.U. z 2016 r., poz. 471; dalej: u.g.h.). Ustalenia, że gry rozgrywane na ww. urządzeniu są grami na automatach określonymi w art. 2 ust. 3 u.g.h. potwierdziło sprawozdanie z badania automatów przeprowadzonego przez Wydział Laboratorium Celne Izby Celnej w Przemyślu.

Ustalono też, że strony w ramach prowadzonej działalności gospodarczej ["C."] s.c. mieli, zawartą w dniu [...] stycznia 2015 r., umowę na czas nieokreślony w zakresie obsługi urządzeń do gier rozrywkowych z ["D."] Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie (dalej: ["D."]). Na jej podstawie zleceniobiorca (strony) zobowiązani byli do: świadczenia usług transportowych, pobierania gotówki z urządzeń, prowadzenia stałego serwisu urządzeń, zapewniającego utrzymanie urządzeń do gier rozrywkowych w dobrym stanie technicznym. Zleceniobiorcy przysługiwało wynagrodzenia ryczałtowe, liczone od każdego aktywowanego w danym miesiącu automatu w kwocie 200 zł brutto.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne