28.02.2024 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 28 lutego 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB2-1.4010.627.2023.1.KK

1. Czy w przedstawionym stanie faktycznym zapłacona premia opcyjna stanowi dla Spółki koszt uzyskania przychodu, o którym mowa w art. 15 ust. 1 ustawy o CIT? 2. Jeżeli organ uzna stanowisko Spółki przedstawione w pytaniu nr. 1 za prawidłowe, tj. uzna, że zapłacona premia opcyjna stanowi dla Spółki koszt uzyskania przychodu, w jakim momencie należy rozpoznać koszt uzyskania przychodu?

Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe

Szanowni Państwo,

stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku dochodowym od osób prawnych jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

29 grudnia 2023 r. wpłynął Państwa wniosek z tego samego dnia, o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie ustalenia:

1.czy w przedstawionym stanie faktycznym zapłacona premia opcyjna stanowi dla Spółki koszt uzyskania przychodu, o którym mowa w art. 15 ust. 1 ustawy o CIT,

2.jeżeli zapłacona premia opcyjna stanowi dla Spółki koszt uzyskania przychodu, w jakim momencie należy rozpoznać koszt uzyskania przychodu.

Treść wniosku jest następująca:

Opis stanu faktycznego

[…] Sp. z o.o. (dalej: „Wnioskodawca” lub „Spółka”) jest spółką z siedzibą w Polsce, podlegającą nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu na terytorium Polski. Głównym przedmiotem działalności Spółki jest realizacja projektów budowlanych związanych ze wznoszeniem budynków mieszkalnych i niemieszkalnych.

Spółka w 2021 r. pozyskała pożyczkę w jednym z banków komercyjnych na refinansowanie dotychczasowego zadłużenia zaciągniętego na potrzeby związane z jej działalnością gospodarczą (finansowanie kosztów nabycia nieruchomości i nakładów inwestycyjnych).

Spółka w 2023 r. nabyła od banku opcję na stopę procentową typu CAP. Transakcja została dokonana celem zabezpieczenia zawartej umowy pożyczki. Transakcja zakupu opcji na stopę procentową typu CAP stanowi formę zabezpieczenia ryzyka stopy procentowej w długim terminie poprzez ustalenie maksymalnego kosztu finansowania.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne