19.05.2022 Ubezpieczenia

Wyrok NSA z dnia 19 maja 2022 r., sygn. I OSK 1388/21

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Jolanta Rudnicka Sędziowie: NSA Monika Nowicka NSA Zygmunt Zgierski (spr.) po rozpoznaniu w dniu 19 maja 2022 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej Samorządowego Kolegium Odwoławczego w L. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi z dnia 16 kwietnia 2021 r., sygn. akt II SA/Łd 855/20 w sprawie ze skargi D.B. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w L. z dnia [...] września 2020 r., nr [...] w przedmiocie odmowy przyznania prawa do świadczenia pielęgnacyjnego oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi wyrokiem z 16 kwietnia 2021 r., po rozpoznaniu skargi D.B. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w L. z [...] września 2020 r. w przedmiocie odmowy przyznania prawa do świadczenia pielęgnacyjnego, uchylił zaskarżoną decyzję wraz z poprzedzającą ja decyzją Prezydenta Miasta L. z [...] lipca 2020 r.

Skargę kasacyjną od powyższego wyroku złożyło Samorządowe Kolegium Odwoławcze w L., zaskarżając to rozstrzygnięcie w całości i wnosząc o jego uchylenie i oddalenie skargi bądź przekazanie sprawy Sądowi pierwszej instancji do ponownego rozpoznania oraz zasądzenie zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego według norm przepisanych. Dodatkowo Kolegium wniosło o rozpoznanie skargi kasacyjnej na posiedzeniu niejawnym w składzie rozszerzonym w celu podjęcia uchwały z uwagi na konieczność wyjaśnienia rozbieżności powstałych w orzecznictwie sądów administracyjnych. Zaskarżonemu rozstrzygnięciu zarzuciło naruszenie:

1) art. 17 ust. 5 pkt 1 lit. a ustawy z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych (Dz.U. z 2020 r. poz. 111), dalej: uśr, w zw. z art. 32 ust. 1, art. 2, art. 71 ust. 1 i art. 69 Konstytucji RP przez ich błędną wykładnię a w konsekwencji niewłaściwe zastosowanie polegające na przyjęciu, że na gruncie powołanych przepisów, przy zastosowaniu metod wykładni funkcjonalnej, celowościowej i systemowej, a określonej przez Sąd pierwszej instancji jako wykładnia prokonstytucyjna, możliwe jest przyznanie świadczenia pielęgnacyjnego w sytuacji, gdy opiekun ma już ustalone prawo do emerytury, a następnie składa wniosek o zawieszenie jej wypłaty, podczas gdy treść tego przepisu już przy zastosowaniu metod wykładni językowej nie budzi wątpliwości i nie daje podstaw do przyznania tego świadczenia;

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne