Interpretacja indywidualna z dnia 23 lutego 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB2-1.4010.613.2023.1.DD
Czy otrzymane przez Wnioskodawcę wsparcie finansowe stanowi przychód, który w całości jest zwolniony z podatku dochodowego od osób prawnych zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 48 ustawy o CIT. Czy w przypadku uznania stanowiska Wnioskodawcy do pytania nr 1 we Wniosku za nieprawidłowe, otrzymane przez Wnioskodawcę wsparcie finansowe w 50% sfinansowane z budżetu krajowego jest zwolnione z podatku dochodowego od osób prawnych zgodnie art. 17 ust. 1 pkt 48 ustawy o CIT, a w 50% sfinansowane z EFRG stanowi przychód nie podlegający zwolnieniu.
Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku dochodowym od osób prawnych jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
29 grudnia 2023 r. wpłynął Państwa wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej z 20 grudnia 2023 r., który dotyczy podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie możliwości zwolnienia z opodatkowania na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 48 ustawy o CIT, wsparcia finansowego sfinansowanego w 50% z budżetu krajowego a w 50% z Europejskiego Funduszu Rolnego Gwarancji.
Treść wniosku jest następująca:
Opis stanu faktycznego
X Sp. z o.o. z siedzibą w (…) („Wnioskodawca”/„Spółka”): (i) jest spółką prawa handlowego, (ii) posiada siedzibę i miejsce zarządu na terytorium Polski, (iii) posiada w Polsce nieograniczony obowiązek podatkowy w podatku CIT. Wnioskodawca jest również czynnym podatnikiem podatku VAT.
Podstawowym przedmiotem działalności Spółki jest chów i hodowla drobiu, którą to działalność Spółka prowadzi na fermach drobiu, które na gruncie podatku dochodowego ze względu na rozmiar i zakres produkcji rolnej stanowią działy specjalne produkcji rolnej.
W związku z wystąpieniem w okresie kwiecień-maj 2021 r. wysoce zjadliwej grypy ptaków na obszarze na którym Spółka prowadzi gospodarstwo rolne będące działami specjalnymi produkcji rolnej, tj. na fermie położonej w miejscowości (…), która znalazła się w obszarze występowania wysoce zjadliwej grypy ptaków, Wnioskodawca zmuszony był czasowo zaprzestać produkcji drobiu. Czasowe zaprzestanie produkcji drobiu w związku z wystąpieniem wysoce zjadliwej grypy ptaków skutkowało pogorszeniem sytuacji hodowców drobiu i stanowiło zagrożenie kontynuacji prowadzonej działalności w zakresie produkcji drobiu w Polsce.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty