Interpretacja indywidualna z dnia 15 lutego 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP2-1.4010.673.2023.1.DK
Czy sprzedaż udziałów przez podmiot zagraniczny w polskiej spółce zależnej, która realizuje inwestycje w postaci farmy wiatrowej będzie podlegać w Polsce opodatkowaniu?
Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób prawnych jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
12 grudnia 2023 r. wpłynął Państwa wniosek z 12 grudnia 2023 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, dotyczący podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie ustalenia, czy sprzedaż udziałów przez podmiot zagraniczny w polskiej spółce zależnej, która realizuje inwestycje w postaci farmy wiatrowej będzie podlegać w Polsce opodatkowaniu.
Uzupełnili go Państwo w odpowiedzi na wezwanie pismem z 12 lutego 2024 r. ( data wpływu 14 lutego 2024 r.)
Treść wniosku jest następująca :
Opis zdarzenia przyszłego
A. ApS (dalej: Spółka lub Wnioskodawca) jest duńską spółką kapitałową, utworzoną zgodnie z prawem Królestwa Danii oraz będącą rezydentem podatkowym w Danii. Spółka nie jest rezydentem podatkowym w Polsce ani nie posiada w Polsce zakładu w świetle Konwencji między Rzeczpospolitą Polską, a Królestwem Danii w sprawie unikania podwójnego opodatkowania i zapobiegania uchylaniu się od opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i majątku. Wnioskodawca jest właścicielem 100 % udziałów w niemieckiej spółce kapitałowej B. GmbH (dalej: Spółka Zależna).
Spółka Zależna nie jest właścicielem żadnych nieruchomości ani praw do nieruchomości, a jej główne aktywa zgodnie z bilansem to środki pieniężne. Spółka Zależna jest właścicielem 100 % udziałów w polskiej spółce z ograniczoną odpowiedzialnością C. Sp. z o.o. (dalej: Spółka Holdingowa).
C. Sp. z o.o. pełni rolę spółki holdingowej i nie jest właścicielem żadnych nieruchomości ani praw do nieruchomości. Jej główne aktywa wykazywane w bilanse za 2022 r. to długoterminowe należności od jednostek powiązanych. Spółka holdingowa jest właścicielem 100 % udziałów w spółkach z ograniczoną odpowiedzialnością tj. (i) D. Sp. z o.o., ((ii) E. Sp. z o.o., (iii) F. Sp. z o.o. oraz pełni funkcję komandytariusza w G. Sp. z o.o., H. Sp.K. oraz (v) I. z o.o., J. Sp.K (dalej: Spółki Celowe lub SPV). Spółka holdingowa jest także właścicielem 100 % udziałów w polskiej spółce z ograniczoną odpowiedzialnością, tj. G. Sp. z.o.o (dalej: Spółka Wspierająca). Spółka Wspierająca nie jest właścicielem żadnych nieruchomości ani praw do nieruchomości a jej główne aktywa zgodnie z bilansem to długoterminowe należności finansowe. Spółka Wspierająca jest komplementariuszem spółek G. Sp. z o.o., H. Sp.K oraz I. Sp. z o.o., J. Sp.K. Spółka Holdingowa, Spółki Celowe oraz Spółka Wspierająca dalej łącznie jako: Pozostałe Spółki Zależne.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty