Wyrok NSA z dnia 13 kwietnia 2022 r., sygn. II FSK 1966/19
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący - Sędzia NSA Jerzy Płusa, Sędzia NSA Beata Cieloch, Sędzia WSA - del. Jolanta Strumiłło (sprawozdawca), Protokolant Agata Milewska, po rozpoznaniu w dniu 13 kwietnia 2022 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie z dnia 12 lutego 2019 r. sygn. akt I SA/Kr 792/18 w sprawie ze skargi D. K. na interpretację indywidualną Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 25 maja 2018 r. nr 0113-KDIPT2-3.4011.231.2018.1.PR w przedmiocie podatku dochodowego od osób fizycznych oddala skargę kasacyjną
Uzasadnienie
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie wyrokiem z 12 lutego 2019 r., sygn. akt I SA/Kr 792/18, uchylił interpretację indywidualną Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 25 maja 2018 r. w sprawie ze skargi D. K. (dalej jako: strona, skarżący) w przedmiocie podatku dochodowego od osób fizycznych, w zakresie skutków podatkowych wycofania części wkładu ze spółki komandytowej. Pełna treść uzasadnienia zaskarżonego orzeczenia, jak i innych wyroków powołanych poniżej, dostępna jest na stronie internetowej https://orzeczenia.nsa.gov.pl/.
Stan sprawy Sąd pierwszej instancji przedstawił następująco. We wniosku o interpretację indywidualną przestawiono zdarzenie przyszłe i zgodnie z jego opisem strona jest wspólnikiem spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, Spółka ta zostanie przekształcona w spółkę komandytową, a strona zostanie komandytariuszem w tej spółce. Możliwe, że strona dokona częściowego wycofania wkładu w spółce komandytowej i nastąpi to w formie wypłaty pieniężnej, więc spółka będzie zobowiązana do zapłaty na rzecz strony kwoty odpowiadającej wartości części wycofanego wkładu. W związku z takim zdarzeniem zadano pytanie: czy w związku z wycofaniem wkładu (części wkładu) i zapłatą z tego tytułu przez Spółkę komandytową kwoty odpowiadającej wartości wycofywanej części wkładu, po stronie wnioskodawcy powstanie dochód (przychód) podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych?
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty