13.04.2022

Wyrok NSA z dnia 13 kwietnia 2022 r., sygn. II OSK 1720/19

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Robert Sawuła (spr.) Sędziowie Sędzia NSA Andrzej Jurkiewicz Sędzia del. WSA Agnieszka Wilczewska-Rzepecka po rozpoznaniu w dniu 13 kwietnia 2022 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej Samorządowego Kolegium Odwoławczego w W. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 19 czerwca 2018 r., sygn. akt IV SA/Wa 2432/17 w sprawie ze skargi T. M. i J. M. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w W. z dnia [...] lipca 2017 r. nr [...] w przedmiocie ustalenia lokalizacji inwestycji celu publicznego 1. uchyla zaskarżony wyrok i oddala skargę, 2. zasądza solidarnie od T.M. i J. M. na rzecz Samorządowego Kolegium Odwoławczego w W. kwotę 610 (słownie: sześćset dziesięć) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Wyrokiem z 19 czerwca 2018 r., IV SA/Wa 2432/17, Wojewódzki Sąd Administracyjny (powoływany dalej jako: WSA) w Warszawie w sprawie ze skargi T. M. i J. M. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego (SKO lub Kolegium) w W. z [...] lipca 2017 r., nr [...], w przedmiocie ustalenia lokalizacji celu publicznego, uchylił zaskarżoną decyzję oraz zasądził zwrot kosztów postępowania sądowego. Wyrok ten zapadł w następujących okolicznościach faktycznych i prawnych sprawy:

Jak wynika z ustaleń sądu wojewódzkiego, Zarząd Dzielnicy W. decyzją nr [...] z [...] kwietnia 2017 r. ustalił warunki i szczegółowe zasady zagospodarowania terenu oraz jego zabudowy dla inwestycji celu publicznego polegającej na przebudowie układu drogowego dróg gminnych ul. J. M. i ul. Z. w dzielnicy [...] [...] (decyzja lokalizacyjna). Powyższa decyzja została wydana po rozpoznaniu wniosku złożonego w dniu 27 lutego 2017 r. przez Burmistrza Dzielnicy [...], reprezentującego Miasto Stołeczne [...], o wydanie decyzji o ustaleniu lokalizacji inwestycji celu publicznego polegającej na przebudowie układu drogowego dróg gminnych ul. [...] i ul. [...] na enumeratywnie wskazanych działkach położonych w dzielnicy [...] [...]. Obszar objęty wnioskiem o powierzchni ok. 7500 m², stanowi pas drogowy ul. [...] i [...] oraz jego otoczenie. Teren jest częściowo utwardzony, występuje zieleń niska i wysoka. Inwestycja została zakwalifikowana jako inwestycja celu publicznego w oparciu o art. 6 pkt 1 ustawy o gospodarce nieruchomościami (Ugn), na etapie projektu decyzji uzyskała uzgodnienia z zarządcą drogi powiatowej oraz zarządcą dróg gminnych. Organ I instancji stwierdził, że planowane przedsięwzięcie, ze względu na jego charakter i lokalizację, nie może znacząco oddziaływać na obszar NATURA 2000, natomiast na etapie postępowania o pozwolenie na budowę realizacja planowanego zamierzenia wymagać będzie spełnienia warunków wynikających z przepisów prawa budowlanego oraz złożenia przez inwestora oświadczenia o posiadanym prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane. Powołując się na art. 53 ust. 3 ustawy z 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (Upzp) oraz w oparciu o przepisy odrębne, organ I instancji stwierdził możliwość realizacji planowanego zamierzenia zgodnie z warunkami określonymi w jego decyzji lokalizacyjnej.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne