07.04.2022

Wyrok NSA z dnia 7 kwietnia 2022 r., sygn. I GSK 2331/18

Art. 36 ust. 8 ustawy z dnia 13 listopada 2003 r. o dochodach jednostek samorządu terytorialnego (t.j. Dz. U. z 2021 r. poz. 1672 z późn. zm.) należy interpretować w następujący sposób, ażeby powstało zobowiązanie do zwrotu części oświatowej subwencji ogólnej, to taką konstytutywną decyzję należy nie tylko wydać, ale i doręczyć stronie postępowania. Jeśli strona działa przez pełnomocnika, to decyzję należy doręczyć temu pełnomocnikowi – przed upływem terminu 5 lat, licząc od końca roku budżetowego, za który sporządzono sprawozdanie z wykonania budżetu jednostki samorządu terytorialnego, zawierające dane stanowiące podstawę do wyliczenia subwencji.

Na gruncie art. 36 ust. 8 ww. ustawy wydania decyzji nie można utożsamiać z jej doręczeniem, jednak zobowiązanie do zwrotu części oświatowej subwencji ogólnej nie powstanie, jeśli decyzja ta nie zostanie doręczona zobowiązanemu do zwrotu powiatowi.

Teza urzędowa

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Dariusz Dudra (spr.) Sędzia NSA Piotr Pietrasz Sędzia del. WSA Beata Sobocha-Holc Protokolant Marta Woźniak po rozpoznaniu w dniu 7 kwietnia 2022 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej Ministra Finansów od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 20 grudnia 2017 r. sygn. akt V SA/Wa 254/17 w sprawie ze skargi Powiatu Lubelskiego na decyzję Ministra Rozwoju i Finansów z dnia 30 listopada 2016 r., nr ST5.4750.619r.2016.AMCL w przedmiocie zobowiązania do zwrotu nienależnie uzyskanej kwoty części oświatowej subwencji ogólnej 1. oddala skargę kasacyjną; 2. zasądza od Ministra Finansów na rzecz Powiatu Lubelskiego 5400 (pięć tysięcy czterysta) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie wyrokiem z dnia 20 grudnia 2017 r., sygn. akt V SA/Wa 254/17, w sprawie ze skargi Powiatu Lubelskiego na decyzję Ministra Rozwoju i Finansów z 30 listopada 2016 r. w przedmiocie ustalenia kwoty podlegającej zwrotowi z tytułu nienależnie uzyskanej części oświatowej subwencji ogólnej – uchylił zaskarżoną decyzję oraz orzekł o kosztach postępowania.

Sąd orzekał w następującym stanie faktycznym sprawy:

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne