Wyrok NSA z dnia 25 marca 2022 r., sygn. I OSK 1126/21
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Aleksandra Łaskarzewska (spr.) Sędziowie: Sędzia NSA Monika Nowicka Sędzia del. WSA Agnieszka Miernik po rozpoznaniu w dniu 25 marca 2022 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej Samorządowego Kolegium Odwoławczego w W. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 16 listopada 2020 r. sygn. akt I SA/Wa 234/20 w sprawie ze skargi B. B. na postanowienie Samorządowego Kolegium Odwoławczego w W. z dnia [...] listopada 2019 r. nr [...] w przedmiocie odmowy wydania zaświadczenia uchyla zaskarżony wyrok i oddala skargę.
Uzasadnienie
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie wyrokiem z dnia 16 listopada 2020 r., po rozpoznaniu sprawy ze skargi B. B. na postanowienie Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Warszawie z dnia 21 listopada 2019 r. nr KOC/5275/Zs/19 w przedmiocie odmowy wydania zaświadczenia - 1. uchylił zaskarżone postanowienie; 2. zasądził od organu na rzecz skarżącej kwotę 100 złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.
W uzasadnieniu wyroku Sąd I instancji przyjął następujące okoliczności faktyczne i prawne:
B. B. wnioskiem z 16 kwietnia 2019 r. zwróciła się do Prezydenta m. st. Warszawy o wydanie zaświadczenia stwierdzającego, że z dniem 1 stycznia 2019 r. prawo użytkowania wieczystego gruntu ustanowione dla nieruchomości, która stanowi działkę nr [...], obręb [...] o pow. 988 m2, położonej w W. przy ul. [...] przekształciło się we własność na mocy ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe w prawo własności tych gruntów (Dz. U. z 2019 r., poz. 916 ze zm.), powoływanej dalej jako "ustawa z 20 lipca 2018 r.".
Prezydent m.st. Warszawy postanowieniem z 1 lipca 2019 r. odmówił wydania zaświadczenia potwierdzającego przekształcenie prawa użytkowania wieczystego w prawo własności ww. nieruchomości. W uzasadnieniu organ wskazał, iż do powstania prawa użytkowania wieczystego wymagany jest wpis w księdze wieczystej. Do dnia wydania postanowienia brak było wpisu prawa użytkowania wieczystego w księdze wieczystej przedmiotowej nieruchomości. Organ zaznaczył, że najpierw musi zaistnieć prawo użytkowania wieczystego, aby mogło nastąpić jego przekształcenie. Zatem skoro prawo to nie istniało 1 stycznia 2019 r., nie mogło się przekształcić w prawo własności.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty