Wyrok NSA z dnia 24 października 2023 r., sygn. III FSK 758/23
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący - Sędzia NSA Sławomir Presnarowicz, Sędzia NSA Paweł Borszowski (sprawozdawca), Sędzia WSA (del.) Mirella Łent, po rozpoznaniu w dniu 24 października 2023 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej D. sp. z o.o. z siedzibą w R. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Rzeszowie z dnia 2 marca 2023 r., sygn. akt I SA/Rz 729/22 w sprawie ze skarg D. sp. z o.o. z siedzibą w R. na postanowienia Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Rzeszowie z dnia 24 czerwca 2022 r., nr SKO.4141/29/2021, SKO.4141/30/2021, SKO.4141/31/2021 w przedmiocie podatku od nieruchomości za okres od listopada 2020 r. do lutego 2021 r. oddala skargę kasacyjną.
Uzasadnienie
Zaskarżonym wyrokiem z 2 marca 2023 r., sygn. akt I SA/Rz 729/22 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Rzeszowie oddalił skargi D. sp. z o.o. z siedzibą w R. (dalej: "Skarżąca" lub "Spółka") na postanowienia Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Rzeszowie (dalej: "SKO" lub "Kolegium" lub "organ II instancji") z 24 czerwca 2022 r. w przedmiocie podatku od nieruchomości za okres od listopada 2020 r. do lutego 2021 r.
Wymieniony wyrok, jak również inne przytoczone w niniejszym uzasadnieniu orzeczenia sądów administracyjnych, publikowane są na stronach internetowych Naczelnego Sądu Administracyjnego (www.nsa.orzeczenia.gov.pl).
Skarżąca, działając za pośrednictwem radcy prawnego, zaskarżyła powyższe rozstrzygnięcie w całości, zarzucając Sądowi I instancji:
1. na podstawie art. 174 pkt 1 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t.j. Dz. U. z 2023 r. poz. 259 z późn. zm.; dalej: "p.p.s.a.") — naruszenie prawa materialnego przez błędną wykładnię i w konsekwencji niewłaściwe zastosowanie § 8 pkt 2 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 sierpnia 2005 r. w sprawie naliczania odsetek za zwłokę oraz opłaty prolongacyjnej, a także zakresu informacji, które muszą być zawarte w rachunkach (Dz. U. Nr 165 poz. 1373 z późn. zm.; dalej: "rozporządzenie") — polegające na błędnym przyjęciu przez Sąd I instancji, a wcześniej przez organy obu instancji, że § 8 pkt 2 ww. rozporządzenia należy rozumieć w ten sposób, że nawet gdy decyzja odmawiająca umorzenia zaległości podatkowej została doręczona podatnikowi po upływie dwóch miesięcy od dnia wniesienia podania, to i tak rzekomo odsetki za zwłokę podlegają naliczeniu za okres od dnia następującego po dniu wniesienia podania do dnia doręczenia tej decyzji, jeżeli organ dotrzymał przewidzianego w art. 139 § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2022 r. poz. 1325 z późn. zm.; dalej: "o.p.") dwumiesięcznego terminu na załatwienie sprawy szczególnie skomplikowanej (i to pomimo tego, że przecież podstawowym terminem na załatwienie sprawy jest termin jednego miesiąca), do którego to dwumiesięcznego okresu dodatkowo miałoby się nie wliczać terminów, o których mowa w art. 139 § 4 o.p. (tj. przewidzianych w przepisach prawa podatkowego dla dokonania określonych czynności, okresów zawieszenia postępowania oraz okresów opóźnień spowodowanych z winy strony albo z przyczyn niezależnych od organu), i to mimo tego, że omawiany przepis ww. rozporządzenia żadnych tego typu warunków nie przewiduje, lecz — jak nieprawidłowo przyjął Sąd I instancji — należy to rzekomo wywodzić z wykładni systemowej odwołującej się do przepisów Ordynacji podatkowej o terminach załatwiania spraw, co w konsekwencji skutkowało całkowicie nieprawidłowym przyjęciem przez WSA w Rzeszowie, a wcześniej przez organy, że w przedmiotowych sprawach, pomimo że bezspornie decyzja odmawiająca Skarżącej umorzenia zaległości podatkowych została doręczona Skarżącej po upływie dwóch miesięcy od dnia wniesienia przez Spółkę podania, to i tak w przypadku Skarżącej § 8 pkt 2 ww. rozporządzenia rzekomo nie znajduje zastosowania i w konsekwencji, że po stronie Skarżącej rzekomo powstał obowiązek zapłaty odsetek za zwłokę wskazanych w zaskarżonych przez Spółkę postanowieniach o zaliczeniu dokonanych przez nią wpłat na poczet podatku od nieruchomości oraz dokonane przez Spółkę wpłaty były rzekomo niewystarczające.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty