Wyrok NSA z dnia 19 października 2023 r., sygn. I OSK 1412/22
Dnia 19 października 2023 roku Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: sędzia NSA Maciej Dybowski Sędziowie: sędzia NSA Zygmunt Zgierski sędzia del. WSA Anna Wesołowska (spr.) po rozpoznaniu w dniu 19 października 2023 roku na posiedzeniu niejawnym w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej D. K. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Rzeszowie z dnia 8 marca 2022 r., sygn. akt II SA/Rz 1756/21 w sprawie ze skargi D. K. na decyzję Wojewody Podkarpackiego z dnia [...] października 2021 r. nr [...] w przedmiocie odmowy zwrotu wywłaszczonej nieruchomości oddala skargę kasacyjną.
Uzasadnienie
Wyrokiem z 8 marca 2022 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Rzeszowie oddalił skargę D. K. na decyzję Wojewody P. (Wojewoda) z [...] października 2021 r. w przedmiocie odmowy zwrotu wywłaszczonej nieruchomości.
Skarżąca zaskarżyła powyższy wyrok skargą kasacyjną w całości zarzucając mu na podstawie art. 174 pkt 2 p.p.s.a. naruszenie przepisów postępowania, które to uchybienie miało istotny wpływ na wynika sprawy tj. :
1. art. 145 § 1 pkt 1 lit. c p.p.s.a. w zw. z art. 7, art. 77 § 1 oraz art. 80 kodeksu postępowania administracyjnego (dalej jako: k.p.a.) poprzez nieuwzględnienie skargi przez Sąd orzekający oraz nieuchylenie zaskarżonej decyzji pomimo ewidentnego naruszenia przepisów postępowania, które to naruszenie miało istotny wpływ na wynik sprawy i polegało na naruszeniu ww. przepisów postępowania, tj.:
a) art. 7 k.p.a. poprzez jego niewłaściwe zastosowanie, a w efekcie nie podjęcie z urzędu wszelkich czynności niezbędnych do dokładnego wyjaśnienia stanu faktycznego oraz do załatwienia sprawy, w szczególności nie ustalenie w jakim zakresie doszło do realizacji celu wywłaszczeniu tj. nie ustalenie jakie obiekty miały być zrealizowane na nieruchomości objętej wnioskiem o zwrot oraz, czy i kiedy je zrealizowano;
b) art. 77 § 1 k.p.a. poprzez jego niewłaściwe zastosowanie, a w efekcie nie zebranie w sposób wyczerpujący całego materiału dowodowego. Powyższe zaś sprowadza się do tego, iż organ ustalając, czy doszło do realizacji celu wywłaszczenia ograniczył się do analizy map archiwalnych z 1977 r i 1987 r. oraz zdjęć lotniczych, nie odniósł się natomiast w żaden sposób do, jak się wydaje, kluczowego dokumentu jakim jest niewątpliwie plan realizacyjny zagospodarowania sztucznego lodowiska w R. W konsekwencji powyższego organ poprzestał na lakonicznym sformułowaniu, że doszło do realizacji celu wywłaszczenia, nie ustalając jakie obiekty miały być zrealizowane na nieruchomościach, których zwrotu domaga się skarżąca oraz czy w ogóle doszło do ich realizacji, ewentualnie kiedy doszło do ich realizacji;
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty