Wyrok NSA z dnia 13 grudnia 2023 r., sygn. II OSK 641/21
Transkrypcja zagranicznego aktu urodzenia do polskich ksiąg stanu cywilnego, gdy nie ujawnia on danych matki na skutek umowy o macierzyństwo zastępcze, narusza art. 619 kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, który stanowi, że matką dziecka jest kobieta, która je urodziła, uniemożliwiając przeprowadzenie transkrypcji bez naruszenia polskiego porządku prawnego.
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: sędzia NSA Jacek Chlebny (spr.) Sędziowie sędzia NSA Zdzisław Kostka sędzia del. WSA Grzegorz Antas Protokolant: starszy asystent sędziego Adrianna Tarłowska po rozpoznaniu w dniu 13 grudnia 2023 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej D. G. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 30 września 2020 r., sygn. akt IV SA/Wa 927/20 w sprawie ze skargi D. G. na decyzję Wojewody Mazowieckiego z dnia 3 marca 2020 r., nr WSO-I.6231.1.2.2020 w przedmiocie odmowy wpisania do rejestru stanu cywilnego prowadzonego w systemie rejestrów państwowych aktu urodzenia oddala skargę kasacyjną.
Uzasadnienie
Wyrokiem z dnia 30 września 2020 r., sygn. akt IV SA/Wa 927/20 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie oddalił skargę D. G. na decyzję Wojewody Mazowieckiego z dnia 3 marca 2020 r. w przedmiocie odmowy wpisania do rejestru stanu cywilnego prowadzonego w systemie rejestrów państwowych aktu urodzenia w drodze transkrypcji.
Wyrok zapadł w następującym stanie faktycznym i prawnym sprawy.
Pismem z dnia 1 października 2019 r. przedstawiciel ustawowy małoletniej skarżącej – A. G. wniósł do Kierownika Urzędu Stanu Cywilnego m.st. Warszawy o dokonanie transkrypcji zagranicznego aktu urodzenia skarżącej. Do wniosku dołączył: odpis aktu urodzenia wydanego przez [...] wraz z tłumaczeniem przysięgłym, odpis zaświadczenia wydanego przez [...] wraz z tłumaczeniem przysięgłym, postanowienie [...] wraz z tłumaczeniem przysięgłym, zmieniające postanowienie [...], z którego wynika, że A. G. jest prawowitym ojcem i jedynym rodzicem D. G. (dalej: skarżąca) urodzonej [...]. Z wniosku wynika również, że po urodzeniu dziecka M. H. – matka zastępcza (surogatka) dobrowolnie zrzekła się wszystkich praw przysługujących jej do dziecka (skarżącej) w zakresie dziedziczenia, opieki prawnej oraz innych praw czy obowiązków rodzicielskich.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty