Interpretacja indywidualna z dnia 7 lutego 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP1-2.4012.578.2023.1.AGM
Obowiązek podatkowy z tytułu importu usług, wykazanie w JPK_VAT, odliczenie podatku VAT naliczonego.
Interpretacja indywidualna - stanowisko prawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
7 grudnia 2023 r., wpłynął Państwa wniosek z 7 grudnia 2023 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy obowiązku podatkowego z tytułu importu usług, wykazania importu usług w pliku JPK_VAT oraz odliczenia podatku VAT naliczonego. Treść wniosku jest następująca:
Opis stanu faktycznego
Spółka jest polskim rezydentem podatkowym, zarejestrowanym podatnikiem VAT czynnym, zarejestrowanym na potrzeby dokonywania transakcji wewnątrzwspólnotowych (VAT UE). Spółka rozlicza podatek VAT w okresach miesięcznych.
Spółka prowadzi m.in. działalność z zakresu krótkoterminowego zakwaterowania (PKD 55.20.Z) w lokalach (z reguły najętych lub dzierżawionych od innych osób). Usługi Spółki podlegają opodatkowaniu VAT.
W celu dotarcia do szerokiego grona potencjalnych klientów Spółka oferuje swoje oferty głównie na dwóch międzynarodowych portalach pośredniczących w rezerwowaniu noclegów - tj. (…) oraz (…). Sposób działania obydwu portali jest podobny - tzn. zamieszczają oferty Spółki w swoich serwisach rezerwacyjnych, reklamowanych szeroko w Internecie.
Niniejszy wniosek dotyczy usług świadczonych przez (…) (dalej: „Portal”). Portal jest firmą z siedzibą w Irlandii.
Potencjalni klienci („goście”), zainteresowani pobytem w jednym z lokali Spółki dokonują rezerwacji bezpośrednio w Portalu i na konto bankowe portalu wpłacają też należność za pobyt (lub też regulują należność kartą kredytową lub w inny sposób - jednak beneficjentem bezpośrednim zawsze jest Portal). Za swoje usługi Portal pobiera wynagrodzenie prowizyjne („opłatę serwisową”) od Spółki. Płatność opłaty serwisowej na rzecz Portalu odbywa się zawsze przez potrącenie. Tzn. Portal przelewając Spółce pobraną od gościa opłatę za usługę zakwaterowania pomniejsza przelew o swoją prowizję, czyli opłatę serwisową. Przelew i potrącenie następuje co do zasady drugiego dnia po pierwszym dniu pobytu gościa.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty