09.02.2024 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 9 lutego 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP1-3.4012.13.2024.2.JG

Możliwość korzystania ze zwolnienia z podatku VAT w przypadku świadczenia usług najmu budynku użytkowego na cele usługowe oraz na cele mieszkalne najemcy.

Interpretacja indywidualna - stanowisko prawidłowe

Szanowna Pani,

stwierdzam, że Pani stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku od towarów i usług jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

9 stycznia 2024 r. wpłynął Pani wniosek z 2 stycznia 2024 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy możliwości korzystania ze zwolnienia z podatku VAT w przypadku świadczenia usług najmu budynku użytkowego na cele usługowe oraz na cele mieszkalne najemcy. Uzupełniła go Pani - w odpowiedzi na wezwanie - pismem z 20 stycznia 2024 r. (wpływ 26 stycznia 2024 r.).

Treść wniosku jest następująca:

Opis zdarzenia przyszłego

W wyniku rozwiązania spółki osobowej, której była Pani udziałowcem, nabyła Pani na zasadzie współwłasności nieruchomość położoną w (…), zabudowaną dwoma budynkami. Aktem notarialnym, własność nieruchomości została przeniesiona z rozwiązanej spółki jawnej, na rzecz jej byłych wspólników. Jednocześnie współwłaściciele podpisali umowę o podział nieruchomości do korzystania (quoad usum). Zgodnie z quoad usum otrzymała Pani do wyłącznego korzystania i czerpania pożytków jeden z budynków (piętrowy budynek użytkowy o pow. około 115 m2). Drugi ze współwłaścicieli jest wyłącznym użytkownikiem innego z budynków posadowionych na przedmiotowej działce, natomiast obaj Współwłaściciele korzystają i ponoszą ciężary związane z częściami wspólnymi (obejmującymi w szczególności ciągi komunikacyjne).

Budynek wykorzystywany przez Panią jest sklasyfikowany jako użytkowy z częścią mieszkalną na piętrze. Parter budynku jest przez Panią wynajmowany na podstawie umowy zawartej na czas nieokreślony z osobą fizyczną prowadzącą jednoosobową działalność gospodarczą. Umowa stanowi kontynuację umowy uprzednio realizowanej pomiędzy rozwiązaną spółką, a tym samym najemcą. Z chwilą rozwiązania spółki i podpisania umowy quoad usum, prawa i obowiązki wynikające z umowy najmu zostały przeniesione na Panią (jako Wynajmującą). Czynsz z tytułu najmu (płatny w okresach miesięcznych) stanowi Pani przychód opodatkowany jako tzw. najem prywatny w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 6 w zw. z art. 9a ust. 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, według stawki 8,5%.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne