Wyrok NSA z dnia 9 listopada 2023 r., sygn. II GSK 1019/20
Stosownie do treści art. 153 ust. 1 pkt 1 lit. b) ustawy - Prawo geologiczne i górnicze, przy wykonywaniu nadzoru i kontroli, upoważnionym pracownikom organów nadzoru górniczego – w granicach ich właściwości rzeczowej i miejscowej, przysługuje, po okazaniu legitymacji służbowej, prawo całodobowego wstępu, wraz z pracownikami pomocniczymi, rzeczoznawcami i niezbędnym sprzętem do miejsc wydobywania kopalin, a przepis ten jest regulacją szczególną wobec art. 79 Kodeksu postępowania administracyjnego.
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Joanna Kabat-Rembelska Sędzia NSA Małgorzata Rysz (spr.) Sędzia del. WSA Henryka Lewandowska-Kuraszkiewicz Protokolant Anna Zapała po rozpoznaniu w dniu 9 listopada 2023 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej M. K. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach z dnia 2 czerwca 2020 r. sygn. akt III SA/Gl 22/20 w sprawie ze skargi M. K. na decyzję Prezesa Wyższego Urzędu Górniczego z dnia 26 listopada 2019 r., nr PR.543.47.2019 w przedmiocie ustalenia opłaty podwyższonej za wydobywanie kopaliny bez wymaganej koncesji oddala skargę kasacyjną.
Uzasadnienie
Wyrokiem z 2 czerwca 2020 r., sygn. akt lll SA/Gl 22/20, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach (dalej zwany "WSA" lub "Sądem pierwszej instancji"), działając na podstawie art. 151 ustawy z 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (obecnie tekst jedn. Dz. U. z 2023 r., poz. 1634 ze zm.; dalej zwanej "p.p.s.a."), oddalił skargę M. K. (dalej zwanego "skarżącym") na decyzję Prezesa Wyższego Urzędu Górniczego w Katowicach (dalej zwanego "Prezesem WUG") z 26 listopada 2019 r. w przedmiocie opłaty podwyższonej za wydobycie kopaliny bez koncesji.
Sąd pierwszej instancji orzekał w następującym stanie sprawy:
W dniu 14 marca 2017 r. do Dyrektora Okręgowego Urzędu Górniczego (dalej zwanego "Dyrektorem OUG") w Katowicach wpłynęło zawiadomienie Zastępcy Prezydenta Miasta Sosnowiec z 13 marca 2017 r., o stwierdzeniu przypadku noszącego znamiona nielegalnej eksploatacji piasku, na terenie działek nr [...], [...] i [...], położonych przy ul. [...] w S.. W zawiadomieniu poinformowano organ nadzoru górniczego, że na prowadzone roboty nie udzielono pozwolenia na budowę lub innego uprawnienia wynikającego z ustawy Prawo budowlane, jak również o tym, że roboty te nie są prowadzone w oparciu o decyzję ustalającą kierunek i termin rekultywacji, na podstawie przepisów o ochronie gruntów leśnych i rolnych.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty