09.02.2024 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 9 lutego 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB1-1.4010.627.2023.3.BS

Czy spółka może zaliczyć do podatkowych kosztów uzyskania poniesione wydatki (faktura od podwykonawcy) związane z zainstalowaniem na rynku miasta lodowiska.

Interpretacja indywidualna – stanowisko nieprawidłowe

Szanowni Państwo,

stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku dochodowym od osób prawnych jest nieprawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

24 października 2023 r. wpłynął Państwa wniosek z 19 października 2023 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, dotyczący m.in. podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie ustalenia, czy spółka może zaliczyć do podatkowych kosztów uzyskania poniesione wydatki (faktura od podwykonawcy) związane z zainstalowaniem na rynku miasta lodowiska.

Uzupełnili go Państwo – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 3 stycznia 2024 r. (data wpływu 9 stycznia 2024 r.).

Treść wniosku jest następująca:

Opis stanu faktycznego

Wnioskodawca (dalej: „Spółka”) zajmuje się budową i remontem dróg (zarówno dla firm jak i samorządów terytorialnych), sprzedażą masy asfaltowej i świadczeniem usług związanych z remontem czy budową podjazdów osobom fizycznym nie prowadzącym działalności gospodarczej. Całościowym właścicielem spółki jest Miasto X (100% udziałów).

Wnioskodawca zamierza na rynku miasta zainstalować lodowisko na okres trzech zimowych miesięcy.

Wykonanie budowy lodowiska Wnioskodawca zamierza powierzyć podwykonawcy.

Elementy rzeczowe na które będzie składało się lodowisko są i pozostaną własnością podwykonującego, który zajmuje się takimi usługami profesjonalnie.

Wstęp na lodowisko będzie dostępny dla wszystkich chętnych bez pobierania opłat.

Samo lodowisko otoczone będzie bandami z logo firmy Wnioskodawcy, a w trakcie korzystania przez ludzi będzie także z głośników puszczana reklama zachęcająca do korzystania z usług przedsiębiorstwa Wnioskodawcy. Oprócz efektu promocyjnego i reklamowego Wnioskodawca chce także ocieplić wizerunek firmy w oczach lokalnej społeczności, która na wskutek prowadzonych przez Wnioskodawcę prac budowlano-remontowych musi często korzystać z objazdów wydłużających dojazd do celu. Obecnie Wnioskodawca jest także w trakcie prowadzenia dużej i czasochłonnej inwestycji w naszym mieście polegającej na generalnej wymianie nawierzchni oraz pobocza przed głównym mostem (…). Są to prace szczególnie uciążliwe zarówno dla mieszkańców X ale także dla lokalnego biznesu i osób przyjeżdżających i wyjeżdżających z miasta. Powoduje to swego rodzaju napięcia wokół przedsiębiorstwa Wnioskodawcy, które mogą odbić się na wynikach finansowych spółki spowodowanych zmniejszeniem zainteresowania zakupem materiałów czy usług szczególnie wśród osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne