Interpretacja indywidualna z dnia 7 lutego 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP1-2.4012.513.2023.3.RM
Korekta podatku z tytułu importu towarów.
Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
2 listopada 2023 r., za pośrednictwem ePUAP, wpłynął Państwa wniosek z 2 listopada 2023 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy korekty podatku z tytułu importu towarów. Uzupełnili go Państwo – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 18 stycznia 2024 r. (wpływ 23 stycznia 2024 r.). Treść wniosku jest następująca:
Opis stanu faktycznego
Jesteście Państwo oddziałem zagranicznego przedsiębiorcy z siedzibą w Turcji (Spółka matka), który prowadzi działalność gospodarczą z głównym PKD (…) - roboty budowlane związane ze wznoszeniem budynków mieszkalnych i niemieszkalnych. Spółka matka oraz Oddział posługują się tym samym numerem NIP. Przy czym, Państwo na potrzeby rozliczeń posługują się dwoma numerami NIP: jednym dla celów CIT i VAT, i drugim - do rozliczeń w charakterze płatnika PIT i składek ZUS.
Oddział zagranicznego przedsiębiorcy został zarejestrowany jako podatnik VAT czynny w Polsce i wykonuje tutaj czynności podlegające opodatkowaniu podatkiem VAT. Oddział zagranicznego przedsiębiorcy jako zakład (w rozumieniu art. 4a pkt 27 ustawy CIT), rozlicza się w Polsce również z podatku dochodowego od osób prawnych (CIT).
W związku z prowadzoną działalnością w Polsce, Oddział zagranicznego przedsiębiorcy, wykorzystuje maszyny i sprzęt, które zostały sprowadzone/przemieszczone z terytorium Turcji (od zagranicznego przedsiębiorcy, tj. Spółki matki). Służą one prowadzonej działalności gospodarczej Oddziału na terenie Polski, tj. jako sprzęt na budowę. Są one wykorzystane do prowadzonej przez Oddział na terenie Polski działalności opodatkowanej podatkiem VAT.
Maszyny te zostały sprowadzone z Turcji na terytorium Polski zgodnie z obowiązującymi w tym zakresie przepisami celnymi, w ramach procedury odprawy czasowej z częściowym zwolnieniem z należności celnych przywozowych. W zakresie sprowadzanych maszyn sprzętu Oddział otrzymał interpretację indywidualną, zgodnie z którą ma prawo do odliczenia zapłaconego podatku VAT. Interpretacja z dnia 29 września 2023 roku znak: 0114-KDIP1-2.4012.311.2023.2.RM „Odniesienie do Państwa sytuacji:
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty