Wyrok NSA z dnia 14 grudnia 2023 r., sygn. I OSK 2348/22
Zgodnie z art. 27 ust. 5 ustawy o świadczeniach rodzinnych, jeśli osoba ma prawo do kilku różnych świadczeń, może skorzystać tylko z jednego, wybranego przez siebie świadczenia. Oznacza to, że nie jest możliwe równoczesne otrzymywanie więcej niż jednego świadczenia przysługującego z tego samego powodu.
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Iwona Bogucka Sędziowie: Sędzia NSA Mariola Kowalska Sędzia NSA Piotr Niczyporuk (spr.) po rozpoznaniu w dniu 14 grudnia 2023 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej J. S. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Olsztynie z dnia 20 września 2022 r., sygn. II SA/OI 526/22 w sprawie ze skargi J. S. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Olsztynie z dnia 13 maja 2022 r. nr SKO.82.509.2022 – wydaną we wznowionym postępowaniu w przedmiocie świadczenia pielęgnacyjnego oddala skargę kasacyjną.
Uzasadnienie
Wyrokiem z dnia 20 września 2022 r., sygn. akt II SA/OI 526/22, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie oddalił skargę J. S. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Olsztynie z 13 maja 2022 r. nr SKO.82.509.2022 w przedmiocie świadczenia pielęgnacyjnego.
Wyrok ten zapadł w następującym stanie faktycznym i prawnym:
W dniu 5 listopada 2021 r. J. S. (dalej: Skarżący) złożył wniosek o ustalenie prawa do świadczenia pielęgnacyjnego w związku z koniecznością sprawowania stałej opieki nad matką, legitymującą się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności na stałe.
Decyzją z 3 grudnia 2021 r. Wójta Gminy [...] (dalej: Wójt) odmówił przyznania wnioskowanego świadczenia.
W uzasadnieniu przedmiotowego rozstrzygnięcia organ wskazał, że przyczyną odmowy przyznania wnioskowanego świadczenia było niespełnienie kryterium, o którym mowa w art. 17 ust. 1b ustawy z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych (t.j. Dz. U. z 2022 r. poz. 615 z późn. zm., dalej: "u.ś.r."). Jak wywiódł organ, zgodnie z tym przepisem świadczenie pielęgnacyjne przysługuje, jeżeli niepełnosprawność osoby wymagającej opieki powstała nie później niż do ukończenia 18 roku życia lub w trakcie nauki w szkole wyższej, jednak nie później niż do ukończenia 25 roku życia. Organ wskazał, że z orzeczenia o stopniu niepełnosprawności wynika, że niepełnosprawność W. S. (dalej: matka) powstała po 25 roku życia.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty