Wyrok NSA z dnia 8 lutego 2022 r., sygn. I OSK 1035/21
Dnia 8 lutego 2022 r. Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Monika Nowicka (spr.) Sędziowie Sędzia NSA Iwona Bogucka Sędzia del. WSA Ewa Kręcichwost-Durchowska po rozpoznaniu w dniu 8 lutego 2022 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej Samorządowego Kolegium Odwoławczego w [...] od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku z dnia [...] marca 2021 r., sygn. akt III SA/Gd 1142/20 w sprawie ze skargi V. R. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w [...] z dnia [...] września 2020 r., nr [...] w przedmiocie świadczenia pielęgnacyjnego 1. uchyla zaskarżony wyrok i oddala skargę; 2. odstępuje od zasądzenia od V. R. na rzecz Samorządowego Kolegium Odwoławczego w [...] zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego w całości.
Uzasadnienie
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku, wyrokiem z dnia 11 marca 2021 r. (sygn. akt III SA/Gd 1142/20), po rozpoznaniu sprawy ze skargi V. R. uchylił decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w [...] z dnia [...]września 2020 r., nr [...] oraz poprzedzającą ją decyzję Prezydenta Miasta [...] z dnia [...] czerwca 2020 r. nr [...] w przedmiocie świadczenia pielęgnacyjnego.
W uzasadnieniu zaskarżonego wyroku Sąd Wojewódzki wskazał, że decyzją z dnia [...]czerwca 2020 r. nr [...] Prezydent Miasta [...]– działając na podstawie art. 2 ust. 2, art. 3, art. 17, art. 20 ust. 1 i 3, art. 23 ust. 1, art. 24, art. 26 ustawy z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych (t.j. Dz. U. z 2020 r. poz. 111 – dalej zwanej "u.ś.r.") - orzekł o odmowie przyznania V. R. świadczenia pielęgnacyjnego z tytułu rezygnacji z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej w celu sprawowania opieki nad ojcem – H.S., z uwagi na brak spełnienia przez wnioskodawczynię warunków, wynikających z art. 17 ust. 1b u.ś.r. Wprawdzie bowiem, wyrokiem Trybunatu Konstytucyjnego z dnia 21 października 2014 r. (sygn. akt K 38/13), przepis ten został uznany za niezgodny z art. 32 ust. 1 Konstytucji RP w zakresie, w jakim różnicuje prawo do świadczenia pielęgnacyjnego osób sprawujących opiekę nad osobą niepełnosprawną po ukończeniu przez nią wieku określonego w tym przepisie ze względu na moment powstania niepełnosprawności, to jednak, wobec braku podjęcia stosownych działań ustawodawczych, zrównujących prawa opiekunów dzieci oraz osób dorosłych, nie ma obecnie odpowiedniej regulacji prawnej do przyznania wnioskodawczyni żądanego świadczenia. W przedmiotowej zaś sprawie nie da się zaś ustalić daty, od której istniała niepełnosprawność jej ojca, zaś ustalenie stopnia jego niepełnosprawności nastąpiło później, aniżeli wskazane w 17 ust. 1b u.ś.r. "wiekowe kryteria".
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty