Interpretacja indywidualna z dnia 18 stycznia 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP1-2.4012.481.2023.2.JO
Rozpoznanie importu usług w Polsce, złożenie deklaracji VAT- 9M oraz brak obowiązku rejestracji jako czynny podatnik podatku od towarów i usług.
Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego oraz zdarzenia przyszłego w podatku od towarów i usług jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
24 października2023 r. wpłynął Państwa wniosek z 16 października 2023 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy rozpoznania importu usług w Polsce, złożenia deklaracji VAT- 9M oraz braku obowiązku rejestracji jako czynny podatnik podatku od towarów i usług. Uzupełnili go Państwo – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 19 grudnia 2023 r. (wpływ 19 grudnia 2023 r.).
Treść wniosku jest następująca:
Opis stanu faktycznego oraz zdarzenia przyszłego:
Fundacja „(…)” (dalej: „Fundacja” lub „Wnioskodawca”) jest podmiotem posiadającym osobowość prawną oraz działa na podstawie ustawy z dnia 6 kwietnia 1984 r. o fundacjach (t.j. Dz. U. z 2023 r. poz. 166 ze zm.) oraz swojego statutu (dalej: „Statut”). Fundacja korzysta ze zwolnienie podmiotowego w VAT, nie jest więc zarejestrowana jako podatnik VAT czynny, natomiast zarejestrowała się dla potrzeb rozliczania importu usług (VAT UE).
Organem stanowiącym Fundacji jest Zarząd Fundacji, natomiast organem kontrolnym i opiniującym jest Rada Fundacji.
Celami głównymi Fundacji są:
(…).
Cele szczegółowe Fundacji realizowane mogą być w obszarach:
(...)
Fundacja realizuje swoje cele statutowe poprzez:
(...)
Całość dochodów uzyskiwanych przez Fundację jest przeznaczona na jej działalność statutową.
Fundacja wykonuje wskazane zadania nieodpłatnie oraz prowadzi wyłącznie działalność nieodpłatną. Fundacja nie wykonuje żadnych czynności polegających na sprzedaży towarów i usług. Ponadto Fundacja nie dokonywała do tej pory nabyć wewnątrzwspólnotowych i całkowita wartość wewnątrzwspólnotowego nabycia przez nią towarów na terytorium kraju nigdy nie przekroczyła w trakcie roku podatkowego kwoty 50 000 zł.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty