22.01.2024 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 22 stycznia 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB1-3.4010.733.2023.1.PC

W którym okresie i w jakiej wysokości Spółka zobowiązana jest dokonać korekty kosztów uzyskania przychodów z tytułu amortyzacji lokomotyw (in minus) oraz kosztów, które Spółka będzie zobowiązana ponieść z tytułu używania lokomotyw, w tym zastępczych za okres od XI 2016 r. – XII 2022 r. (in plus)?

Interpretacja indywidualna

– stanowisko jest prawidłowe

Szanowni Państwo,

stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku dochodowym od osób prawnych jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

12 grudnia 2023 r. wpłynął Państwa wniosek, o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku dochodowym od osób prawnych w zakresie ustalenia, w którym okresie i w jakiej wysokości Spółka zobowiązana jest dokonać korekty kosztów uzyskania przychodów z tytułu amortyzacji lokomotyw (in minus) oraz kosztów, które Spółka będzie zobowiązana ponieść z tytułu używania lokomotyw, w tym zastępczych za okres od XI 2016 r. – XII 2022 r. (in plus).

Treść wniosku jest następująca:

Opis stanu faktycznego

K. S.A. (dalej: „Spółka”) oraz określone spółki od niej zależne, tworzą podatkową grupę kapitałową PGK II w rozumieniu przepisów ustawy o CIT. Rokiem podatkowym PGK II jest rok kalendarzowy, zaś spółką reprezentującą ww. PGK II jest Spółka - jako Spółka dominująca. Podstawa opodatkowania PGK II jest obliczana zgodnie z art. 7a ustawy o CIT, w związku z art. 7 ust. 1-3 ustawy o CIT.

Spółka prowadzi działalność produkcyjną, w wyniku której wytwarza wyroby będące przedmiotem sprzedaży; przychody ze sprzedaży wyrobów podlegają opodatkowaniu CIT.

Spółka, w ramach prowadzonego zadania inwestycyjnego, nabyła od spółki zależnej - członka PGK II (dalej: „Dostawca”) m.in. w latach 2015 r. - 2017 r. składniki stanowiące środki trwałe (lokomotywy) dla potrzeb prowadzonej działalności produkcyjnej, za które dokonała zapłaty. Środki te były przyjęte do użytkowania, w konsekwencji zostały one również wprowadzone do ewidencji podatkowej środków trwałych i amortyzowane zgodnie z przepisami ustawy o CIT; comiesięczne podatkowe odpisy amortyzacyjne od tych środków są zaliczane do kosztów uzyskania przychodów (ostatni odpis dokonany został za XI 2023).

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne