Interpretacja indywidualna z dnia 8 stycznia 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP2-2.4010.610.2023.1.RK
Rozliczenie kosztów podlegających limitowaniu na podstawie art. 15e ustawy o CIT na podstawie przepisów przejściowych.
Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób prawnych jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
7 listopada 2023 r. wpłynął Państwa wniosek z 30 października 2023 r. o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie ustalenia:
- czy począwszy od roku podatkowego rozpoczynającego się 1 października 2022 r. Wnioskodawca może ująć w kosztach uzyskania przychodów Nadwyżkę Kosztów Limitowanych (poniesionych w latach poprzedzających 1 października 2022 r.), w 5 kolejnych latach podatkowych (następujących po 1 października 2022 r. i liczonych od roku poniesienia danego Kosztu Limitowanego), do wysokości hipotetycznego Limitu określonego dla każdego z tych lat oddzielnie zgodnie zasadami wynikającymi z nieobowiązującego już art. 15e ustawy o CIT – 2021;
- czy ustalając kwotę Nadwyżki Kosztów Limitowanych, którą Spółka może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów w latach podatkowych następujących po 1 października 2022 r. (w ramach Limitu Hipotetycznego), Spółka powinna sumować Nadwyżkę Kosztów Limitowanych z bieżącymi kosztami odpowiadającymi Kosztom Limitowanym (ponoszonymi w tych kolejnych latach podatkowych) i tę sumę porównać do Limitu Hipotetycznego? Czy do Limitu Hipotetycznego powinna być porównana wyłącznie Nadwyżka Kosztów Limitowanych, bez bieżących kosztów odpowiadających Kosztom Limitowanym poniesionych przez Spółkę w danym roku (po 1 października 2022 r.).
Treść wniosku jest następująca:
Opis stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego
X sp. z o.o. (dalej: „Wnioskodawca", „Spółka") jest polskim rezydentem podatkowym w rozumieniu ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (dalej: „Ustawa o CIT") i podlega w Polsce obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów, bez względu na miejsce ich osiągania.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty