Interpretacja indywidualna z dnia 8 stycznia 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT2-2.4011.726.2023.2.AKU
Opodatkowanie zwrotu zwaloryzowanej kaucji mieszkaniowej.
Interpretacja indywidualna – stanowisko nieprawidłowe
Szanowny Panie,
stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest nieprawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
15 października 2023 r. wpłynął Pana wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania zwrotu zwaloryzowanej kaucji mieszkaniowej. Uzupełnił go Pan – w odpowiedzi na wezwanie – pismem, które wpłynęło 29 grudnia 2023 r. Treść wniosku jest następująca:
Opis stanu faktycznego
Wnioskodawca zawarł umowę najmu lokalu mieszkalnego w latach 70-tych XX wieku. Wpłacił wówczas kaucję mieszkaniową dla zabezpieczenia prawidłowego wykonania umowy najmu lokalu mieszkalnego, zgodnie z obowiązującymi wówczas przepisami o najmie lokali mieszkalnych, liczonej w starych złotych (przed denominacją).
Wskutek wielkiej inflacji w latach 1989 – 1992, kwota ta po denominacji wyniosła zaledwie kilka złotych (PLN). Po rozwiązaniu stosunku najmu wskutek wykupienia lokalu, Podatnik wdał się w spór sądowy przeciwko wynajmującemu, w którym domagał się dokonania waloryzacji kaucji mieszkaniowej, aby jej wysokość odpowiadała obecnej wartości pieniądza. Sąd wydał wyrok, w którym uwzględnił żądanie, zasądzając od wynajmującego na rzecz Podatnika (byłego najemcy) kwotę odpowiadającą kwocie kaucji po jej zwaloryzowaniu według kryteriów przyjętych przez Sąd orzekający. Sąd dokonał tym samym sądowej waloryzacji kaucji mieszkaniowej z powołaniem się na tzw. małą klauzulę rebus sic stantibus określoną art. 358 § 3 kodeksu cywilnego. Wynajmujący wypłacił Podatnikowi zasądzoną przez Sąd kwotę, przy czym jednocześnie złożył informację PIT-11, na której wyszczególnił zwaloryzowaną kaucję po odjęciu kaucji w wysokości nominalnej, jako przychód podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty