28.12.2023 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 28 grudnia 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB1-1.4010.591.2023.2.RH

Dotyczy ustalenia, czy transakcja wynajmu pojazdów oraz podnajmu placu od podmiotu powiązanego może zostać potraktowana jako ukryty zysk o którym mowa w art. 28m ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych w sytuacji, gdy Spółka korzystałaby z ryczałtu od dochodów spółek (tzw. estońskiego CIT).

Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe

Szanowni Państwo,

stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób prawnych jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

10 października 2023 r. za pośrednictwem platformy ePUAP wpłynął Państwa wniosek z tego samego dnia o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy ustalenia, czy transakcja wynajmu pojazdów oraz podnajmu placu od podmiotu powiązanego może zostać potraktowana jako ukryty zysk o którym mowa w art. 28m ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych w sytuacji, gdy Spółka korzystałaby z ryczałtu od dochodów spółek (tzw. estońskiego CIT).

Uzupełnili go Państwo, w odpowiedzi na wezwanie pismem z 21 grudnia 2023 r., (wpływ tego samego dnia).

Treść wniosku jest następująca:

Opis zdarzenia przyszłego

Wnioskodawcą jest spółka z ograniczoną odpowiedzialnością (dalej: „Wnioskodawca” lub „Spółka”). Spółka jest polskim rezydentem podatkowym, oraz czynnym podatnikiem podatku VAT. Spółka prowadzi działalność przeważającą w zakresie transportu drogowego towarów.

Wspólnikami spółki są wyłącznie osoby fizyczne.

Wnioskodawca świadczy usługi transportowe na rzecz podatników z Polski i zagranicy. Obecnie Spółka nie posiada własnej floty transportowej i wynajmuje na podstawie pisemnych umów samochody wraz z zestawami naczep/przyczep od podatnika, który jest jednocześnie wspólnikiem Spółki. Podatnik ten prowadzi działalność w formie jednoosobowej działalności gospodarczej opodatkowanej podatkiem liniowym. Z uwagi na przedmiot działalności Spółki posiadanie dostępu do floty pojazdów jest dla niej niezbędne dla prowadzenia tej działalności. Z uwagi na specyfikę branży, a w szczególności wzrastającą konkurencję i związane z tym niepewne prognozy długoterminowe dot. opłacalności prowadzenia działalności na danym rynku lokalnym Spółka uznała za bardziej optymalny i ekonomicznie uzasadniony krótko-, bądź długoterminowy najem pojazdów niż ich zakup (zarówno jednorazowy bądź w ramach leasingu/kredytu).

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne