Interpretacja indywidualna z dnia 4 listopada 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB1-2.4010.432.2024.3.EJ
Czy Wnioskodawca powinien opodatkować estońskim CIT czynsz płacony na rzecz podmiotu powiązanego z tytułu dzierżawy nieruchomości przeniesionych na ten podmiot powiązany w ramach umowy zamiany i wykorzystywanych w celu prowadzenia działalności gospodarczej Wnioskodawcy, jako tzw. ukryty zysk.
Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób prawnych jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
5 sierpnia 2024 r. wpłynął Państwa wniosek z 31 lipca 2024 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy ustalenia czy Wnioskodawca powinien opodatkować estońskim CIT czynsz płacony na rzecz podmiotu powiązanego z tytułu dzierżawy nieruchomości przeniesionych na ten podmiot powiązany w ramach umowy zamiany i wykorzystywanych w celu prowadzenia działalności gospodarczej Wnioskodawcy, jako tzw. ukryty zysk.
Uzupełnili go Państwo – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 6 września 2024 r. (wpływ tego samego dnia). Treść wniosku jest następująca:
Opis zdarzenia przyszłego
Wnioskodawca („(…)”) jest osobą prawną, spółką akcyjną, posiadającą status rezydenta podatkowego w Rzeczypospolitej Polskiej i podlegającą w Rzeczypospolitej Polskiej nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu od całości osiąganych dochodów, bez względu na miejsce ich osiągania, w rozumieniu art. 3 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (dalej: „ustawa CIT”).
Rokiem obrotowym Wnioskodawcy jest rok kalendarzowy. Od (…) 2022 r. Wnioskodawca jest opodatkowany ryczałtem od dochodów spółek w rozumieniu art. 28c i następne ustawy CIT (dalej: „estoński CIT”). Wnioskodawca spełnia wszystkie przesłanki do możliwości skorzystania z opodatkowania na zasadach estońskiego CIT.
Jedynym akcjonariuszem Wnioskodawcy jest Pan A Jednocześnie, Pan A jest (…) udziałowcem w spółce B sp. z o.o. (dalej: „B”). A będzie dalej zwany jako „Wspólnik” w odniesieniu do obu w/w spółek. W efekcie, Wnioskodawca i B są podmiotami powiązanymi w rozumieniu art. 11a ust. 1 pkt 4 ustawy CIT (dalej łącznie zwane jako: „Podmioty powiązane”).
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty