Interpretacja indywidualna z dnia 18 grudnia 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB1-1.4010.625.2023.1.KM
Dotyczy ustalenia, czy w stanie faktycznym będącym przedmiotem wniosku fakturowane przez Spółkę T. usługi zarządzania stanowią podstawę do uznania fakturowanych wydatków za koszt uzyskania przychodu u Wnioskodawcy.
Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku dochodowym od osób prawnych jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
24 października 2023 r. wpłynął Państwa wniosek z 18 października 2023 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, dotyczący podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie ustalenia, czy w stanie faktycznym będącym przedmiotem wniosku fakturowane przez Spółkę T. usługi zarządzania stanowią podstawę do uznania fakturowanych wydatków za koszt uzyskania przychodu u Wnioskodawcy.
Treść wniosku jest następująca:
Opis stanu faktycznego
Wnioskodawca jest spółką z ograniczoną odpowiedzialnością, zależną od spółki A. (spółka matka), będącej niemieckim rezydentem podatkowym, która jest właścicielem 100% udziałów Wnioskodawcy. Ww. spółka niemiecka jest ponadto udziałowcem innej niemieckiej spółki, T. (dalej: „Spółka T.”).
Pomiędzy spółkami z Grupy A. została zawarta ramowa umowa o świadczenie usług, na podstawie której Wnioskodawca oraz Spółka T. zawarły porozumienie dotyczące usług zarządzania. Zgodnie z tymi dokumentami Spółka T. świadczy usługi zarządzania, które obejmują czynności wynikające ze stosunków korporacyjnych a także czynności faktyczne. W szczególności należą do nich m.in.: zarząd spółką Wnioskodawcy, w tym prowadzenie spraw Wnioskodawcy, reprezentowanie Wnioskodawcy w kontaktach zewnętrznych i z pracownikami, składanie oświadczeń woli i wiedzy w imieniu Wnioskodawcy, podejmowanie uchwał w sprawach przekraczających zwykły zarząd, opracowywanie i realizowanie strategii rozwoju Wnioskodawcy, udzielanie pełnomocnictw, zarządzanie majątkiem i personelem Wnioskodawcy, w tym wprowadzanie i stosowanie systemów motywacyjnych, kształtowanie polityki płacowej i kadrowej Wnioskodawcy, prowadzenie negocjacji, zarządzanie innymi sprawami bieżącymi Wnioskodawcy, w tym nadzór i koordynacja w zakresie logistyki sprzedaży, przy czym zarządowi przysługują wszystkie kompetencje, które nie są zastrzeżone dla innych organów przez ustawę lub umowę spółki.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty