Interpretacja indywidualna z dnia 12 grudnia 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL2-2.4011.697.2023.2.MM
Skutki podatkowe wystąpienia jednego ze wspólników spółki cywilnej.
Interpretacja indywidualna
– stanowisko w części prawidłowe i w części nieprawidłowe
Szanowna Pani,
stwierdzam, że Pani stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest:
·nieprawidłowe – w części dotyczącej rozliczenia ze wspólnikiem występującym ze spółki cywilnej, w formie niepieniężnej;
·prawidłowe – w pozostałym zakresie.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
Dnia 9 października 2023 r. wpłynął Pani wniosek z 6 października 2023 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku dochodowego od osób fizycznych. Uzupełniła go Pani – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 14 listopada 2023 r. (wpływ 15 listopada 2023 r.). Treść wniosku jest następująca:
Opis zdarzenia przyszłego
W dniu 11 lipca 2007 r. Wnioskodawca oraz dwóch innych wspólników zawarło umowę spółki cywilnej pod nazwą „(…)” s.c. Wspólnicy byli uprawnieni do udziału w zyskach w różnych, ustalonych umową spółki udziałach (50%, 47% oraz 3%). W najbliższym czasie, w związku ze zmianą struktury własnościowej spółki cywilnej, planowane jest wystąpienie Występującego Wspólnika ze spółki cywilnej. Wystąpienie nastąpi w drodze uchwały wspólników Spółki cywilnej. Występujący wspólnik wniósł do spółki know-how. W związku z wystąpieniem ze Spółki Cywilnej Występujący Wspólnik w ramach wystąpienia przekazuje swoje udziały 50% na pozostałych w S.C. dwóch wspólników. Udziały pozostałych wspólników po przekazaniu udziałów będą wynosiły równo po 50%.
Wspólnik występujący ze spółki tytułem spłaty ma otrzymać dwie nieruchomości, które w chwili obecnej są w ewidencji środków trwałych spółki. Nieruchomości są w pełni wyposażone i bez obciążeń.
Oprócz powyższego, Występujący Wspólnik na podstawie art. 871 § 2 ustawy – Kodeks cywilny otrzyma od spółki środki pieniężne, stanowiące taką część wartości wspólnego majątku pozostałego po odliczeniu wartości wkładów wszystkich wspólników, jaka odpowiada stosunkowi, w którym występujący wspólnik uczestniczył w zyskach spółki. Należy nadmienić, że majątek Spółki powstawał przez 16 lat dzięki pracy wszystkich wspólników na rzecz Spółki. Jednakże zyski wypracowane w czasie istnienia działalności, które były na bieżąco opodatkowywane, nie były przez wspólników przekazywane do prywatnych majątków w całości, częściowo pozostawały one w Spółce, tworząc „zyski zatrzymane”, kapitał, który pracował na dalszy rozwój firmy.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty