Interpretacja indywidualna z dnia 5 grudnia 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB2-1.4010.439.2023.1.AS
Czy z tytułu bezczynszowego (okresowego) korzystania z Nieruchomości X, po stronie Spółki powstanie przychód z tytułu nieodpłatnych świadczeń, o którym mowa w art. 12 ust. 1 pkt 2 ustawy o CIT. Czy z tytułu bezczynszowego (okresowego) korzystania z Nieruchomości Y, po stronie Spółki powstanie przychód z tytułu nieodpłatnych świadczeń, o którym mowa w art. 12 ust. 1 pkt 2 ustawy o CIT.
Interpretacja indywidualna – stanowisko w części prawidłowe i w części nieprawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego dotyczącego podatku dochodowego od osób prawnych jest w części prawidłowe i w części nieprawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
5 października 2023 r. wpłynął Państwa wniosek z 9 września 2023 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku dochodowego od osób prawnych, w zakresie ustalenia, czy z tytułu bezczynszowego (okresowego) korzystania z Nieruchomości X oraz z Nieruchomości Y, po stronie Spółki powstanie przychód z tytułu nieodpłatnych świadczeń, o którym mowa w art. 12 ust. 1 pkt 2 ustawy o CIT.
Treść wniosku jest następująca:
Opis stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego
Wnioskodawca (dalej także jako „Spółka” lub „Najemca") z siedzibą działalności w Polsce, prowadzi działalność gospodarczą na terytorium Polski i jest rezydentem podatkowym w Polsce. Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą w zakresie produkcji kabli i urządzeń elektrycznych, elektromechanicznych i elektronicznych. (…)
Na potrzeby prowadzonej działalności, Spółka na swoją rzecz najmuje nieruchomość X (dalej jako: „Nieruchomość X”), na podstawie umowy podnajmu z dnia 1 kwietnia 2005 r. (dalej jako: „Umowa Podnajmu”).
W związku ze zmianą zapotrzebowania na powierzchnię produkcyjno-biurową, w dniu 4 października 2022 r. Spółka zawarła umowę najmu (dalej jako: „Umowa Najmu”) nieruchomości Y (dalej jako: „Nieruchomość Y”), w skład której wchodzi kompleks budynków magazynowo - produkcyjnych wraz z towarzyszącą im infrastrukturą biurowo - socjalną. Strony Umowy Najmu uzgodniły m.in., że w wyniku zawarcia Umowy Najmu, Wnioskodawca dokona przeniesienia swojej działalności z Nieruchomości X do budynku Nieruchomości Y, dostosowanego przez Wynajmującego do wymogów Wnioskodawcy (Najemcy), zgodnie z postanowieniami niniejszej Umowy Najmu. Wnioskodawca pragnie jednocześnie wskazać, że właścicielem obu nieruchomości jest ten sam podmiot, przy czym z Nieruchomości X Spółka korzysta na podstawie umowy zawartej z wynajmującym, który ma prawa do Nieruchomości X na podstawie umowy z właścicielem Nieruchomości X. Natomiast z Nieruchomości Y, Spółka będzie korzystała na podstawie umowy zawartej już bezpośrednio z właścicielem (Wynajmującym) Nieruchomość Y. W związku z tym, Umowa Podnajmu Nieruchomości X zostanie rozwiązana zgodnie z postanowieniami odrębnego aneksu z dnia 4 października 2022 r.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty