Interpretacja indywidualna z dnia 4 grudnia 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP2-1.4010.562.2023.1.MR1
Ustalenie kosztów uzyskania przychodów, rozpoznania przychodu oraz kontynuacji amortyzacji w związku z umową franczyzy (toolingu).
Interpretacja indywidualna – stanowisko w części prawidłowe a w części nieprawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób prawnych w zakresie ustalenia czy:
- Wnioskodawca ma prawo do zaliczania do kosztów uzyskania przychodów odpisów amortyzacyjnych od Wyposażenia przekazanego franczyzobiorcom w ramach Umowy toolingu – jest prawidłowe;
- Wnioskodawca ma prawo do kontynuacji amortyzacji podatkowej Wyposażenia (zaliczania do kosztów uzyskania przychodów odpisów amortyzacyjnych) w przypadku przejęcia przez siebie funkcji detalicznej od franczyzobiorcy lub przy przekazaniu Wyposażenia innemu franczyzobiorcy – jest prawidłowe;
- Wnioskodawca ma prawo do zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów niezamortyzowanej wartości początkowej Wyposażenia:
·w sytuacji przekazania ww. Wyposażenia na podstawie umowy darowizny – jest nieprawidłowe;
·w sytuacji odpłatnego zbycia ww. Wyposażenia – jest prawidłowe;
- nieodpłatne udostępnienie Wyposażenia franczyzobiorcom w ramach Umowy toolingu nie spowoduje po stronie Wnioskodawcy konieczności rozpoznania przychodu – jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
6 października 2023 r. wpłynął Państwa wniosek z 6 października 2023 r. wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie ustalenia kosztów uzyskania przychodów, rozpoznania przychodu oraz kontynuacji amortyzacji w związku z umową franczyzy.
Treść wniosku jest następująca :
Opis stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego
Wnioskodawca jest spółką kapitałową [dalej: Wnioskodawca lub Franczyzodawca], podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych [dalej: CIT], polskim rezydentem dla celów podatkowych. Wnioskodawca jest zarejestrowany w Polsce jako czynny podatnik podatku od towarów i usług [dalej: VAT]. Wnioskodawca prowadzi (wyłącznie na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej) działalność handlową polegającą na prowadzeniu (...) (sprzedaż towarów (...). Wnioskodawca prowadzi zarówno własne sklepy, jak i rozwija sieć sklepów franczyzowych.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty