27.11.2023 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 27 listopada 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT2-1.4011.561.2023.2.AP

Skutki podatkowe sprzedaży nieruchomości.

Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe

Szanowny Panie,

stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualne

8 sierpnia 2023 r. wpłynął Pana wniosek z 26 lipca 2023 r. o wydanie interpretacji indywidualnej w zakresie skutków podatkowych sprzedaży nieruchomości. Uzupełnił go Pan – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 20 października 2023 r. (wpływ 23 października 2023 r.).

Treść wniosku jest następująca:

Opis zdarzenia przyszłego (przedstawiony ostatecznie w uzupełnieniu wniosku)

Aktem notarialnym z 10 czerwca 2021 r. rep. A nr … nabył Pan nieruchomość, położoną w …, składającą się z 4 działek o następujących nr :

·a/3 o powierzchni 17,99 ara, wpisana do KW nr …;

·a/4 o powierzchni 14,39 ara, wpisana do KW nr …;

·a/5 o powierzchni 14,26 ara, wpisana do KW nr …;

·a/6 o powierzchni 14,23 ara, wpisana do KW nr ….

Nieruchomość jest zabudowana 4 domami wolnostojącymi, na każdej opisanej powyżej działce znajduje się jeden budynek trzykondygnacyjny o powierzchni użytkowej 605,75 m2, budynki zostały wybudowane do stanu surowego otwartego w oparciu o wygasłe pozwolenie na budowę. Kupując nieruchomość był Pan stanu wolnego, a nieruchomość zakupił Pan ze środków własnych.

Na chwilę nabycia nieruchomości miał Pan zawieszoną działalność gospodarczą pod nazwą XY NIP …, której przedmiotem było pozostałe doradztwo w zakresie prowadzenia działalności gospodarczej i zarządzania (PKD 70.22.Z). Działalność gospodarczą wznowił Pan 8 listopada 2022 r., a finalnie ją zlikwidował 7 marca 2023 r.

Po nabyciu nieruchomości przez jakiś czas nosił się Pan z zamiarem przebudowania istniejących budynków na osiedle domków w zabudowie szeregowej i celem przygotowania odpowiednich dokumentów zawarł Pan 1 września 2022 r. umowę o prace projektowe z architektem AB. Niestety stan Pana zdrowia w 2022 r. znacznie się pogorszył, porzucił Pan zamiar ulepszenia nieruchomości i zdecydował się na przeniesienie nieruchomości wraz z istniejącym stanem dokumentacji do Z Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością (dalej: „Spółka z o. o.”) z siedzibą w … KRS …, NIP: …, REGON: …, która zgodnie z ustaleniami miała doprowadzić do uzyskania pozwolenia na budowę osiedla domków jednorodzinnych w zabudowie szeregowej, na podstawie pełnomocnictw udzielonych przez Pana. Wyraził Pan jednocześnie zgodę na udostępnienie nieruchomości na cele budowlane Spółce, zawierając z nią 1 grudnia 2022 r. umowę przedwstępną sprzedaży nieruchomości wraz z jej przekazaniem. Zgodnie z umową przedwstępną nieruchomość zostanie sprzedana według ceny określonej przez biegłego rzeczoznawcę, który wspólnie został wybrany przez strony. Po zawarciu umowy przedwstępnej Spółka zmieniła koncepcję projektową, czego wyrazem był aneks zawarty z architektem i w oparciu o zmienioną koncepcję projektową Spółki, na pisemną prośbę Spółki, jako dotychczasowy właściciel, złożył Pan wniosek o połączenie działek i na wniosek Spółki będzie składał wniosek o podział, gdyż wcześniej złożony przez Pana wniosek o podział nieruchomości i uzyskana promesa zdezaktualizowała się w stosunku do zmian wprowadzonych przez Spółkę. Strony umowy przedwstępnej przewidziały, że jeśli dojdzie do połączenia i podziału nieruchomości, to zostanie ona sprzedana w dwóch etapach, w ten sposób, że w etapie pierwszym Spółka nabędzie działki o obszarze odpowiadającym około 50% obszaru nieruchomości, a w drugim etapie działki stanowiące pozostałą część obszaru nieruchomości. Pierwszy etap sprzedaży zostanie dokonany w 2023 r., a drugi w 2024 r. Przyczyną podziału czynności sprzedaży działki na dwa etapy jest zapewnienie płynności finansowej Spółki w realizacji zobowiązań finansowych z tytułu zapłaty ceny oraz zobowiązań publicznoprawnych, takich jak zapłata podatku PCC. Nie dokonał Pan żadnych opłat na rzecz architekta, gdyż umowa z nim została przejęta przez Z Spółkę z o.o., która przeprowadza z architektem rozliczenia i odbiera wynik jego prac w oparciu o cesję zawartej umowy o prace projektowe. Umowa o prace projektowe została zawarta pomiędzy architektem, a Panem w okresie, w którym miał Pan zawieszoną działalność gospodarczą, wobec czego zawarł Pan umowę jako osoba fizyczna.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne