Interpretacja indywidualna z dnia 15 listopada 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP2-1.4010.454.2018.12.MW
Nie można zgodzić się z Państwa stanowiskiem, zgodnie z którym, ujęcie bilansowe Wynagrodzenia mającego charakter tzw. „exit fee”, stanowiącego pośredni koszt podatkowy warunkuje w świetle art. 15 ust. 4e ustawy o CIT tożsame ujęcie podatkowe tzn. że to moment ujęcia kosztów w rachunku bilansowym determinuje moment rozpoznawania w rachunku podatkowym.
Interpretacja indywidualna po wyroku sądu - stanowisko nieprawidłowe
Szanowni Państwo,
1)ponownie rozpatruję sprawę Państwa wniosku z 24 października 2018 r. (data wpływu 2 listopada 2018 r.) - uwzględniam przy tym wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z 23 kwietnia 2020 r. sygn. akt III SA/Wa 1051/19 oraz Naczelnego Sądu Administracyjnego w Warszawie z 21 czerwca 2023 r. sygn. akt II FSK 2381/20;
2)stwierdzam, że Państwa stanowisko w zakresie ustalenia czy Wynagrodzenie mające charakter tzw. „exit fee”, stanowiące koszt podatkowy rozpoznać należy w momencie właściwym dla kosztów uzyskania przychodów innych niż bezpośrednio związane z przychodami zgodnie z zasadami wyrażonymi w art. 15 ust. 4d i 4e CIT, a sposób rozliczenia tego kosztu dla celów bilansowych decydował będzie o sposobie jego zaliczania do kosztów dla celów podatkowych - jest nieprawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
W dniu 2 listopada 2018 r. do organu wpłynął wniosek z 24 października 2018 r. o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych, w zakresie momentu rozpoznania kosztów uzyskania przychodów z tytułu wynagrodzenia mającego charakter tzw. „exit fee”.
Treść wniosku jest następująca:
Opis stanu faktycznego
Sp. z o.o. z siedzibą w (…) (dalej: „Spółka” lub „Wnioskodawca”) prowadzi działalność gospodarczą w branży (…).
Spółka należy do międzynarodowej grupy wzajemnie ze sobą powiązanych spółek (dalej: „Grupa”).
W 2017 roku, w ramach restrukturyzacji biznesu i strategii produkcji w Grupie, Spółka zawarła ze szwedzkim podmiotem Grupy umowę sprzedaży aktywów (dalej: „Umowa”), na podstawie której Spółka nabyła na własność linię produkcyjną (…) oraz listy (bazy) klientów (dalej: „Aktywa”).
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty