05.09.2023 Kadry i płace

Wyrok SN z dnia 5 września 2023 r., sygn. II PSKP 27/23

Zaproponowanie funkcjonariuszowi stosunku pracy na podstawie umowy o pracę, zamiast stosunku służbowego, otwiera możliwość rozpatrzenia żądania jego przywrócenia do służby, gdy naruszone zostały kardynalne zasady ustawowej procedury prowadzącej de facto do zakończenia stosunku służbowego i powstania w jego miejsce stosunku pracy.

Teza od Redakcji

Sąd Najwyższy w składzie:

SSN Romuald Dalewski (przewodniczący, sprawozdawca)

‎SSN Robert Stefanicki

‎SSN Renata Żywicka

w sprawie z powództwa M. M. 
‎przeciwko Skarbowi Państwa - Izbie Administracji Skarbowej w B.
‎o ustalenie, przywrócenie do służby, odszkodowanie,
‎po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w dniu 5 września 2023 r.,
‎skargi kasacyjnej powoda od wyroku Sądu Okręgowego w Białymstoku
‎z dnia 27 maja 2022 r., sygn. akt V Pa 9/22,

1) oddala skargę kasacyjną,

2) nie obciąża powoda kosztami zastępstwa procesowego pozwanej w postępowaniu kasacyjnym.

UZASADNIENIE

M. M. w pozwie skierowanym przeciwko Skarbowi Państwa - Izbie Administracji Skarbowej w B. wniósł o ustalenie, że jego stosunek służby trwał nieprzerwanie w okresie od 1 czerwca 2017 r. do 31 lipca 2019 r. W razie uznania przez Sąd, iż stosunek służbowy został przerwany, wniósł o przywrócenie go do służby na ten okres, alternatywnie o zasądzenie odszkodowania w kwocie 15.183,12 zł. Jako podstawę prawną swoich roszczeń wskazał przepisy art. 45, 47 i 67 k.p. Podniósł, że bezpodstawnie i bezprawnie nie zaproponowano mu kontynuowania służby. Zmuszony został do przyjęcia propozycji umowy o pracę, gdyż inaczej pozbawiony byłby źródła utrzymania. Wniósł również o zasądzenie na swoją rzecz kosztów procesu.

Strona pozwana wniosła o jego oddalenie powództwa i zasądzenie kosztów zastępstwa procesowego według norm przepisanych.

Sąd Rejonowy w Białymstoku wyrokiem z 11 marca 2022 r. oddalił powództwo (pkt I) oraz orzekł o kosztach postępowania (pkt II).

Sąd pierwszej instancji ustalił, że powód był funkcjonariuszem zatrudnionym na podstawie administracyjnego stosunku służby w Referacie Procedur Celnych i Obsługi Przedsiębiorców. Od 1 marca 2017 r. pełnił służbę na stanowisku młodszego eksperta Służby Celnej. Dyrektor Izby Administracji Skarbowej w B. działając na podstawie art. 165 ust. 7 ustawy z dnia 16 listopada 2016 r. przepisy wprowadzające ustawę o Krajowej Administracji Skarbowej (Dz.U. z 2016 r., poz. 1948 ze zm.) złożył powodowi propozycję zatrudnienia od 1 czerwca 2017 r. na stanowisku pracowniczym, na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony jako ekspertowi skarbowemu w Dziale Postępowania Celnego, […] Referacie Postępowania Celnego w […] Urzędzie Celno-Skarbowym w B. Powód propozycję tę przyjął. Dyrektor pozwanej pismem z 23 lipca 2019 r. zwracał się do powoda o wskazanie, czy jest zainteresowany zmianą podstawy zatrudnienia na stosunek służby. Wobec zgody powoda, z dniem 1 sierpnia 2019 r. przywrócono powoda do służby.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty