19.09.2023 Ubezpieczenia

Wyrok SN z dnia 19 września 2023 r., sygn. I USKP 10/23

W przypadku przejęcia innych spółek przez spółkę płatnika składek, sukcesja prawna obejmuje prawo do stosowania stawek składki na ubezpieczenie wypadkowe ustalonych dla przejętych pracowników tylko w roku składkowym, w którym doszło do przejęcia. W następnych latach składkowe stawki powinny być ustalane na nowo, uwzględniając zaagregowane dane działalności wszystkich spółek zaangażowanych w proces sukcesji.

Teza od Redakcji

Sąd Najwyższy w składzie:

Prezes SN Piotr Prusinowski (przewodniczący)

‎SSN Dawid Miąsik (sprawozdawca)

‎SSN Romualda Spyt

w sprawie z odwołania T. Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością w K.
‎przeciwko Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych Oddziałowi w Chorzowie
‎o ustalenie wysokości składek na ubezpieczenie wypadkowe,
‎po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym niejawne w Izbie Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w dniu 19 września 2023 r.,
‎skargi kasacyjnej odwołującej się Spółki od wyroku Sądu Apelacyjnego 
‎w Katowicach
‎z dnia 18 lutego 2022 r., sygn. akt III AUa 1773/20,

oddala skargę kasacyjną.

UZASADNIENIE

Sąd Okręgowy w Katowicach wyrokiem z 18 lutego 2020 r., X U 1828/17 w sprawie z odwołania T. sp. z o.o. z siedzibą w K. (dalej także jako płatnik składek lub odwołująca się) od decyzji Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, Oddział w Chorzowie (organ rentowy) z 8 maja 2015 r., nr X i Y zmienił zaskarżone decyzje w ten sposób, że ustalił, iż stopa procentowa składki na ubezpieczenie wypadkowe obowiązująca płatnika składek w okresie od 30 kwietnia 2012 r. do 31 marca 2013 r. wynosi: 1,18% w odniesieniu do pracowników przejętych przez odwołującą po Spółce E. SA, 1,32% w odniesieniu do pracowników przejętych przez odwołującą po Spółce E.1 SA, a w okresie od 2 stycznia 2014 r. do 31 marca 2014 r. wynosi: 1,32% w odniesieniu do pracowników przejętych przez odwołującą się po Spółce T. w ramach przejmowanej zorganizowanej części przedsiębiorstwa T. S.A. Oddział Zespół E.2 w B., oraz oddalił odwołanie w pozostałej części.

Wcześniejszym wyrokiem z 27 kwietnia 2016 r. Sąd Okręgowy w Katowicach, X U 1162/15 zmienił zaskarżone decyzje w ten sposób, że ustalił wskaźnik wysokości stopy procentowej składki na ubezpieczenie wypadkowe obowiązujące odwołującą się za okres od 30 kwietnia 2012 r. do 31 marca 2013 r. w wysokości 1,18%, za okres od 2 stycznia 2014 r. do 31 marca 2014 r. w wysokości 1,32%, to jest w wysokościach ustalonych dla spółek (części przedsiębiorstwa) przejętych przez odwołującą się. Organ rentowy zaskarżył powyższy wyrok. Sąd Apelacyjny w Katowicach wyrokiem z 28 czerwca 2017 r., III AUa 1184/16 uchylił zaskarżony wyrok i sprawę przekazał do ponownego rozpoznania Sądowi Okręgowemu w Katowicach. W uzasadnieniu wyroku Sąd Apelacyjny wyjaśnił, że Sąd pierwszej instancji nie rozpoznał istoty sprawy. Sąd pierwszej instancji, ponownie rozpoznając sprawę, miał przeprowadzić postępowanie dowodowe zmierzające do ustalenia będącej przedmiotem sporu wysokości stopy procentowej składki na ubezpieczenie wypadkowe w spornych okresach z uwzględnieniem kryteriów ustawowych. W szczególności Sąd pierwszej instancji miał: przeprowadzić dowód z opinii biegłego z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy na okoliczność ustalenia wszystkich kryteriów istotnych z punktu widzenia art. 28-31 ustawy o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych (ustawa wypadkowa) - występujących w spółce przejmującej oraz w przejmowanych spółkach i wydzielonych części przedsiębiorstwa, a mających wpływ na wysokość ryzyka wypadkowego; ustalić jaka jest zbiorcza stopa procentowa składki na ubezpieczenie wypadkowe w roku składkowym następującym odpowiednio po przejęciu spółek od 30 kwietnia 2012 r. do 31 marca 2013 r. i po przejęciu części zorganizowanej przedsiębiorstwa, tj. w okresie od 2 stycznia 2014 r. do 31 marca 2014 r.; ustalić wypadkową tych stóp procentowych.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne