Interpretacja indywidualna z dnia 9 listopada 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP3-1.4011.696.2023.3.MK1
Wypłata dywidendy za pośrednictwem trustu.
Interpretacja indywidualna – stanowisko w części prawidłowe i w części nieprawidłowe
Szanowny Panie,
stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest:
- prawidłowe - w części dotyczącej odpowiedzi na pytania nr 1, 2, 5, 9;
- nieprawidłowe - w części dotyczącej odpowiedzi na pytania nr 3, 7, 8.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
21 lipca 2023 r. wpłynął Pana wniosek z 20 lipca 2023 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku dochodowego od osób fizycznych. Uzupełnił go Pan – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 25 września 2023 r (data wpływu 25 września 2023 r.)
Treść wniosku jest następująca:
Opis zdarzenia przyszłego
Nie jest Pan (Podatnik) rezydentem podatkowym Polski. Jednak w drugiej połowie 2023 r. planuje zostać rezydentem podatkowym w Polsce. Będąc polskim rezydentem, może Pan otrzymywać dywidendy z australijskiej spółki B. PTY LTD (dalej jako: Spółka) za pośrednictwem australijskiego trustu.
Udziałowcem Spółki jest A. Pty Ltd, będący trustee (powiernikiem, dalej jako: Powiernik) w B. Trust (dalej jako: Trust). PTY LTD to rodzaj spółki z ograniczoną odpowiedzialnością zorganizowanej w jurysdykcji prawa australijskiego. Powiernik (Trustee) jest spółką z ograniczoną odpowiedzialnością podlegającą opodatkowaniu jako spółka kapitałowa. Kontrola nad Trustem sprawowana jest przez Pana za pośrednictwem spółki A. Pty Ltd będącej Powiernikiem.
Powiernik (Trustee) jest odpowiedzialny za zarządzanie sprawami podatkowymi Trustu, w tym rejestrację Trustu w systemie podatkowym, składanie deklaracji podatkowych Trustu i płacenie niektórych zobowiązań podatkowych.
Podatnik wraz z żoną za pośrednictwem Powiernika posiada 33,3% udziałów Spółki. Wybór beneficjentów Trustu leży w gestii Powiernika, ale z zastrzeżeniem zapisów aktu powierniczego. Zgodnie z umową powierniczą żaden beneficjent nie ma stałego ani bezwzględnego prawa do dochodów lub aktywów powierniczych. Podatnik wraz z żoną są domyślnymi beneficjentami Trustu - chyba, że Powiernik skorzysta z przysługującego mu prawa do dystrybucji kapitału funduszu powierniczego na rzecz jakiegokolwiek innego beneficjenta Trustu.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty