Interpretacja indywidualna z dnia 17 listopada 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB3-1.4012.607.2023.3.IK
Opodatkowanie cesji umowy leasingu oraz korekta podatku naliczonego.
Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania cesji umowy leasingu oraz korekty podatku naliczonego jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
10 sierpnia 2023 r. wpłynął Państwa wniosek z 7 sierpnia 2023 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy m.in. podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania cesji umowy leasingu oraz korekty podatku naliczonego.
Treść wniosku jest następująca:
Opis zdarzenia przyszłego
Wnioskodawca jest leasingobiorcą na podstawie umowy leasingu finansowego …, dalej Umowa, z późniejszymi zmianami, zawartej z ..., jako Finansującym. Przedmiotem umowy leasingu jest kombajnu … wraz z oprzyrządowaniem. Umowa zawarta jest na okres 48 miesięcy, do końca września 2024 roku - podstawowy okres Umowy.
Finansujący wystawił na Wnioskodawcę, dalej Leasingobiorca 1, fakturę, dalej Faktura, na całą wartość przedmiotu leasingu - Finansujący do zakończenia umowy pozostaje właścicielem przedmiotu leasingu, natomiast na Leasingobiorcę przeniósł prawo do rozporządzania przedmiotem Umowy jak właściciel. Faktura dokumentuje dostawę przedmiotu Umowy. Przeniesienie własności przedmiotu Umowy na leasingobiorcę nastąpi z chwilą dokonania zapłaty ceny wykupu w wysokości i terminie określonym umową.
Leasingobiorca 1 odliczył podatek VAT naliczony z Faktury.
Odpisów amortyzacyjnych od przedmiotu leasingu dokonuje Leasingobiorca 1.
Finansujący wraził Leasingobiorcy 1 zgodę na oddanie przedmiotu leasingu do korzystania podmiotom z grupy kapitałowej, której uczestnikiem jest Leasingobiorca 1.
Prowadzone są rozmowy celem uzyskania zgody Finansującego na cesję Umowy na inny podmiot z grupy kapitałowej, której uczestnikiem jest Leasingobiorca 1, tj. na Leasingobiorcę 2. Po uzyskaniu zgody zostanie dokonana cesja Umowy na Leasingobiorcę 2. Wszelkie prawa i obowiązki Leasingobiorcy 1 wynikające z Umowy przejdą na Leasingobiorcę 2. W związku ze zmianą strony inne postanowienia Umowy nie ulegną zmianie (w tym w szczególności nie będą podlegać żadnej korekcie raty leasingowe ani okres finansowania) - podstawowy okres umowy będzie zachowany.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty