Interpretacja indywidualna z dnia 10 listopada 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT2-3.4011.701.2023.1.MS
Skutki podatkowe umorzenia udziałów.
Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe
Szanowny Panie,
stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
17 września 2023 r. wpłynął Pana wniosek z 15 września 2023 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, w zakresie skutków podatkowych dobrowolnego umorzenia udziałów. Treść wniosku jest następująca:
Opis zdarzenia przyszłego
Pan (dalej: „Wnioskodawca” lub „Udziałowiec Spółki”) jest podatnikiem podatku dochodowego od osób fizycznych oraz podlega obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów w Polsce. Wnioskodawca jest mniejszościowym udziałowcem, tj. posiada 30% udziałów w X Sp. z o.o. (NIP: ) (dalej: „Spółka”). Większościowym udziałowcem Spółki, posiadającym 70% udziałów jest Sp. z o.o. (NIP ) (dalej: „V” lub „Drugi udziałowiec Spółki”). Spółka jest podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych oraz podlega obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów w Polsce. Spółka w ramach prowadzonej działalności gospodarczej świadczy usługi doradztwa podatkowego. W związku z reorganizacją struktury właścicielskiej Spółki, Wnioskodawca rozważa w przyszłości dobrowolne umorzenie bez wynagrodzenia wszystkich udziałów w Spółce posiadanych przez Wnioskodawcę. Rozważane umorzenie udziałów Wnioskodawcy w kapitale zakładowym Spółki będzie przeprowadzone na podstawie art. 199 § 3 ustawy z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych (dalej: „KSH”), tj. dobrowolnie, za zgodą Wnioskodawcy w drodze nabycia tych udziałów przez Spółkę, celem umorzenia bez wypłaty wynagrodzenia. Podstawą umorzenia udziałów Spółki będzie uchwała zgromadzenia wspólników, podjęta w oparciu o uprzednią zgodę umarzanego wspólnika (Wnioskodawcy) na umorzenie należących do niego udziałów w Spółce bez wynagrodzenia. Podstawę umorzenia stanowić będzie ww. zgoda umarzanego wspólnika (Wnioskodawcy) oraz uchwała umorzeniowa podejmowana przez zgromadzenie wspólników Spółki, tj. Wnioskodawcę oraz drugiego udziałowca Spółki.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty