03.11.2023 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 3 listopada 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0115-KDIT3.4011.575.2023.2.MJ

Skutki podatkowe odpłatnego zbycia nieruchomości.

Interpretacja indywidualna

– stanowisko w części prawidłowe i w części nieprawidłowe

Szanowna Pani,

stwierdzam, że Pani stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest:

nieprawidłowew części dotyczącej planowanego zbycia pomieszczenia gospodarczego oraz garażu, położonych w budynku gospodarczym

oraz

prawidłowe w pozostałej części.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

19 września 2023 r. wpłynął Pani wniosek z 19 września 2023 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy skutków podatkowych odpłatnego zbycia nieruchomości. Uzupełniła go Pani – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 25 października 2023 r. (wpływ – 26 października 2023 r.)

Treść wniosku jest następująca:

Opis zdarzenia przyszłego

Jest Pani niemieckim rezydentem podatkowym, ale wraz z mężem jest współwłaścicielem (wspólność ustawowa małżeńska) położonej w Polsce nieruchomości lokalowej - lokalu mieszkalnego nr 7/7 przy ulicy A 4/7 w X.

Wskazany lokal nabyła Pani wraz z mężem na podstawie umowy darowizny z 5 maja 1997 roku. Dla lokalu prowadzona była księga wieczysta 1. Lokal składał się z: trzech pokoi, przedpokoju, kuchni, łazienki z w.c. i spiżarki, o łącznej powierzchni użytkowej 72,37 m2 oraz dwóch pomieszczeń przynależnych: piwnicy, o powierzchni 11,85 m2, położonej w tym samym budynku co lokal; pomieszczenia gospodarczego z garażem, o powierzchni 25,78 m2, położonego w budynku gospodarczym w podwórzu. Łączna powierzchnia użytkowa lokalu wraz z powierzchnią pomieszczeń przynależnych wynosiła 110 m2.

Z własnością lokalu związany był udział wynoszący 1/7 części w prawie własności nieruchomości wspólnej (2). W 2022 roku okazało się, że stan prawny nieruchomości wspólnej wymaga uregulowania. Budynek mieszkalny, w którym znajdują się lokale mieszkalne (w tym lokal nr 7/7) oraz przynależne do nich piwnice, usytuowany jest na działce nr 3/7 (2). Z kolei podwórze oraz budynek gospodarczy, w którym znajduje się m.in. pomieszczenie przynależne do lokalu nr 7/7 (pomieszczenie gospodarcze z garażem, o powierzchni 25,78 m), położone są na działce nr 2/7 (3). Sytuacja taka nie powinna mieć miejsca - nieruchomość wspólna powinna być w jednej księdze wieczystej.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne