Interpretacja indywidualna z dnia 3 listopada 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT2-2.4011.559.2023.3.SR
Skutki podatkowe otrzymania środków pieniężnych tytułem zwrotu nienależnie pobranych przez Bank świadczeń, odsetek ustawowych za opóźnienie i zwrot poniesionych kosztów postępowania sądowego.
Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe
Szanowny Panie,
stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
30 lipca 2023 r. wpłynął Pana wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych otrzymania kwoty tytułem zwrotu nienależnie pobranych przez Bank świadczeń, odsetek ustawowych oraz zwrotu kosztów procesu. Uzupełnił go Pan – w odpowiedzi na wezwania – pismami złożonymi 13, 26 i 30 października 2023 r.
Treść wniosku jest następująca:
Opis stanu faktycznego
W dniu 27 września 2005 r. .... (Wnioskodawca) oraz .... podpisali umowę kredytu nr … z … S.A. (obecnie … S.A.; dalej jako: „Bank”) – na kwotę .... CHF, na maksymalny okres 25 lat. Kredyt był przeznaczony na zakup nieruchomości mieszkalnej. Kredyt był oprocentowany według zmiennej stopy procentowej LIBOR dla CHF – 0,75% + 1,25%. Jako zabezpieczenie ustalono hipoteki do kwoty .... CHF oraz .... CHF. Kredytobiorcy obciążeni zostali ubezpieczeniem niskiego wkładu własnego w wysokości ... CHF (równowartość .... zł). Integralną część umowy kredytu stanowiły „Warunki umowy”, które wiązały kredytobiorców we wszystkich sprawach nieuregulowanych w umowie. W przypadku wypłaty kwoty kredytu w złotych Bank miał zastosować kurs kupna CHF opublikowany w „Tabeli kursów dla kredytów mieszkaniowych i konsolidacyjnych w walutach obcych … S.A.”, obowiązujący w Banku w dniu wypłaty kwoty kredytu. Zgodnie z § 2 ust. 4 „Warunków umowy”, w przypadku kredytu na nabycie nieruchomości kwota kredytu miała zostać wypłacona poprzez przelew tej kwoty na rachunek bankowy sprzedającego wskazany w umowie sprzedaży nieruchomości kredytowanej, bądź na rachunek bankowy dewelopera wskazany w umowie przedwstępnej sprzedaży. Kredytobiorcy mogli po dokonaniu wypłaty kredytu, zgodnie ze swoją dyspozycją, dokonać zamiany waluty kredytu udzielonego w CHF na walutę oferowaną w Banku dla kredytów mieszkaniowych. Spłata kredytu miała następować poprzez obciążenie na rzecz Banku rachunku bankowego kredytobiorców kwotą w złotych stanowiącą równowartość raty w CHF lub innej należności Banku w CHF, obliczonych przy zastosowaniu kursu sprzedaży CHF opublikowanego w „Tabeli kursów dla kredytów mieszkaniowych i konsolidacyjnych w walutach obcych … S.A.” obowiązującego w Banku na dwa dni robocze przed terminem każdej spłaty. Za zgodą Banku kredytobiorcy mogli dokonywać spłat kredytu także w CHF lub w innej walucie.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty