07.11.2023 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 7 listopada 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB1-3.4010.595.2023.1.DW

Czy uwzględniając stan faktyczny wniosku, można zaliczyć remont kotła WR do bezpośrednich kosztów podatkowych a nie zwiększających wartość środka trwałego?

Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe

Szanowni Państwo,

stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

12 października 2023 r. wpłynął Państwa wniosek, z 2 października 2023 r., o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy ustalenia, czy w związku z zajściem zmiany w zakresie parametrów urządzenia, z zastrzeżeniem iż jest to nadal to samo urządzenie, zaś zmiana parametrów urządzenia na skutek remontów była konieczna by urządzenie funkcjonowało - wydatki na remont kotła WR w Ciepłowni przy ul. (…) można nadal zaliczyć do bezpośrednich kosztów podatkowych a nie zwiększających wartość środka trwałego.

Treść wniosku jest następująca:

Opis stanu faktycznego

(…) z siedzibą w (…) udzieliło zamówienia publicznego, którego przedmiotem było wykonanie zadania pod nazwą „Remont kotła WR w Ciepłowni przy ul. (…) w celu odtworzenia parametrów użytkowych kotła i zwiększenia niezawodności wytwarzania ciepła”. Po 11 latach eksploatacji kotła powstałe nawisy popiołu zablokowały przepływ spalin przez wężownice drugiego ciągu zmniejszając wydajność kotła a sposób ustawienia wężownic uniemożliwiał dostęp do tej przestrzeni i jej oczyszczenie. Stan ten spowodował przyspieszoną korozję rur powodującą powstawanie perforacji i nieszczelności, uniemożliwiających prawidłową eksploatację kotła. Zadanie obejmowało swoim zakresem wykonanie kompletnego projektu technicznego z obliczeniami i rysunkami, uzyskanie odpowiednich zgód i zatwierdzeń dokumentacji przez Urząd Dozoru Technicznego, wykonanie prac demontażowych, w szczególności sklepienia kotła i części ściany kotła dla uzyskania dostępu, wężownic drugiego ciągu kotła oraz wykonanie prac montażowych - montaż wężownic drugiego ciągu kotła, montaż obijaków popiołu na części ciśnieniowej wężownic II ciągu kotła, ściany kotła, sklepienia oraz sporządzenie i przekazanie Zamawiającemu pełnej dokumentacji powykonawczej. Zgodnie z zatwierdzonym przez Urząd Dozoru Technicznego projektem robót należało wężownice podzielić na dwie sekcje co umożliwi dostęp do wężownic i skuteczne oczyszczenie kotła z nawisów osadzającego się popiołu, przeprowadzenie rozruchu i udział w ruchu próbnym oraz adaptacja systemu AKPiA kotła do obowiązujących wymagań Urzędu Dozoru Technicznego. Przedmiotem remontu był kocioł WR 15 rok budowy 2012 w technologii ścian szczelnych membranowych o wymuszonym przepływie wody, opalany miałem węgla kamiennego o wysokim stopniu ekranowania. Zbudowany w układzie trzyciągowym. Pierwszy ciąg stanowi komora paleniskowa ze ścian szczelnych membranowych. Drugi ciąg, to również komora ze ścian szczelnych, w której zabudowano pęczki konwekcyjne. Na przewodzie spalinowym za kotłem zasadniczym zabudowany był ekonomizer, którego część ciśnieniową wyremontowano w 2022 r. Odbiór popiołów i żużla odbywa się poprzez odżużlacz zgrzebłowy zamontowany pod kotłem. Kocioł był bowiem obarczony wadą konstrukcyjną - takich kotłów w Polsce były zaledwie 4, tylko kocioł należący do (…) w (…) nadal funkcjonuje.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne