06.11.2023 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 6 listopada 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP1-2.4012.426.2023.1.GK

Czynności udzielania przez Państwa pożyczek, stanowić będzie czynności mieszczące się w katalogu czynności podlegających opodatkowaniu VAT, jako odpłatne świadczenie usług, zgodnie z art. 8 ust. 1 ustawy. Z uwagi na to, że usługi te mieszczą się w zakresie czynności, o których mowa w art. 43 ust. 1 pkt 38 ustawy jako wymienione wprost w tym przepisie - to świadczone przez Państwa usługi udzielania pożyczek na rzecz Pożyczkobiorców korzystają ze zwolnienia od podatku VAT na podstawie tego przepisu.

Interpretacja indywidualna - stanowisko prawidłowe

Szanowni Państwo,

stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku od towarów i usług jest prawidłowe.

Zakres wniosku wspólnego o wydanie interpretacji indywidualnej

25 września 2023 r. wpłynął Państwa wniosek z 19 września 2023 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy skutków podatkowych udzielenia pożyczki. Treść wniosku jest następująca:

Opis stanu faktycznego

Jesteście Państwo spółką z ograniczoną odpowiedzialnością, której przedmiotem działalności gospodarczej są roboty budowlane związane ze wznoszeniem budynków mieszkalnych i niemieszkalnych (dalej: „Wnioskodawca” lub „Spółka”). Jesteście Państwo zarejestrowani jako czynny podatnik podatku VAT. W przedmiocie Państwa działalności, w Krajowym Rejestrze Sądowym, nie figuruje udzielanie pożyczek, ani inna tego typu działalność finansowa, mimo to, Państwo od czasu do czasu zawieracie umowy pożyczki, na podstawie których udzielacie Państwo pożyczek pieniężnych podmiotom powiązanym w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, zarejestrowanym jako czynni podatnicy podatku VAT (dalej: „Pożyczkobiorcy”). Umowy te, zgodnie z dyspozycją art. 720 § 2 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (t.j. Dz. U. z 2020 r. poz. 1740 ze zm.), dalej: „Kodeks cywilny” (z uwagi na jej wartość przekraczającą tysiąc złotych) zostają zawierane w formie dokumentowej. Każdorazowo, w świetle zapisów zawieranych umów, Pożyczkobiorcy zobowiązują się do zwrotu pełnej kwoty pożyczki wraz z odsetkami płatnymi jednorazowo w momencie spłaty pożyczki.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne