Interpretacja indywidualna z dnia 24 października 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP3-2.4011.670.2023.6.MT
Ustalenie przychodu oraz kosztów z tytułu zbycia nieruchomości w drodze licytacji komorniczej.
Interpretacja indywidualna – stanowisko nieprawidłowe
Szanowna Pani,
stwierdzam, że Pani stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest nieprawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
24 lipca 2023 r. wpłynął Pani wniosek z 11 lipca 2023 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy ustalenia przychodu oraz kosztów z tytułu zbycia nieruchomości w drodze licytacji komorniczej.
Uzupełniła go Pani – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 25 września 2023 r. (wpływ 3 października 2023 r.) oraz pismem z 13 października 2023 r. (wpływ 19 października 2023 r.). Treść wniosku jest następująca:
Opis zdarzenia przyszłego
Prowadzi Pani działalność gospodarczą w zakresie m.in. detalicznej sprzedaży paliw do pojazdów silnikowych. Jest Pani czynnym podatnikiem podatku VAT, wpisaną na białą listę podatników. Jest Pani właścicielem nieruchomości zabudowanej budynkiem usługowym - na nieruchomości posadowiona jest stacja paliw. Prawo własności do nieruchomości przysługuje Pani od co najmniej 5 lat. Nieruchomość ta wchodzi w skład Pani przedsiębiorstwa i jest wykorzystywana przez Panią w ramach prowadzonej działalności gospodarczej. Nieruchomość znajduje się w Pani ewidencji środków trwałych. Przeciwko Pani toczą się postępowania egzekucyjne prowadzone na zlecenie Pani wierzycieli przez komorników sądowych. Został wyznaczony termin licytacji komorniczej ww. nieruchomości należącej do Pani. Do kosztów pomniejszających podstawę opodatkowania zamierza Pani zaliczyć cenę nabycia nieruchomości oraz koszty postępowania egzekucyjnego ustalone w postanowieniu Komornika Sądowego o ustaleniu wysokości tych kosztów. Wysokość kosztów nie jest obecnie znana, gdyż ich wysokość zostanie ustalona przez Komornika dopiero po zakończeniu egzekucji. Na koszty postępowania egzekucyjnego składać się będzie m.in. wynagrodzenie biegłego ds. szacowania nieruchomości, opłaty egzekucyjne, koszty zastępstwa procesowego w egzekucji oraz inne koszty, których powstałe w toku postępowania, a których na tym etapie ani Pani, ani Komornik nie jest w stanie określić. Koszty te w całości będą obciążać Panią.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty