Interpretacja indywidualna z dnia 20 października 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP3-2.4011.814.2023.1.JK3
Dotyczy obowiązków płatnika z tytułu zwrotu kosztów w ramach podróży służbowych pracownika.
Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
15 września 2023 r. wpłynął Państwa wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy obowiązków płatnika z tytułu zwrotu kosztów w ramach podróży służbowych pracownika.
Treść wniosku jest następująca:
Opis stanu faktycznego
Prowadzą Państwo działalność w zakresie (...). Państwa pracownicy wykonują obowiązki pracownicze dojeżdżając do klientów własnymi, prywatnymi samochodami osobowymi, których używają do celów służbowych na co zawarta została pomiędzy pracodawcą, a pracownikiem umowa o korzystanie z samochodu będącego prywatną własnością pracownika do celów służbowych. Każda z podróży odbywana jest na podstawie delegacji w ramach, których rozliczane są koszty obejmujące m.in. diety, zwrot za noclegi, a także koszty parkingów i przejazdów drogami płatnymi. Koszty korzystania z samochodu prywatnego dla celów służbowych zwracają Państwo pracownikom na podstawie ewidencji przebiegu pojazdów prywatnych dla celów służbowych w pełnej wysokości na podstawie obecnie obowiązującego rozporządzenia Ministra Infrastruktury z 22 grudnia 2022 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie warunków ustalania oraz sposobu dokonywania zwrotu kosztów używania do celów służbowych samochodów osobowych, motocykli i motorowerów niebędących własnością pracodawcy (Dz.U. 2023, poz.5). To rozporządzenie zmienia treść § 2 rozporządzenia Ministra Infrastruktury z 25 marca 2002 r. w sprawie warunków ustalania oraz sposobu dokonywania zwrotu kosztów używania do celów służbowych samochodów osobowych, motocykli i motorowerów niebędących własnością pracodawcy (Dz.U.poz.271, z późn. zm.). Pracownicy otrzymują pełną kwotę za 1 km przebiegu pojazdu prywatnego dla celu służbowego, a ponadto zwrot na podstawie potwierdzenia poniesionych wydatków, kosztów przejazdów drogami płatnymi i parkowania w czasie odbywania podróży służbowej samochodem prywatnym przez pracownika.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty