06.10.2023 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 6 października 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB2-3.4015.152.5.AD 0113-KDIPT2-3.4011.568.2023.5.KKA

Ustanowienie dożywotniej nieodpłatnej renty wypłacanej przez córkę podlega przepisom PSD w związku z czym nie polega pod PIT.

Interpretacja indywidualna  – stanowisko prawidłowe

Szanowna Pani,

stwierdzam, że Pani stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w części w części dotyczącej skutków podatkowych ustanowienia dożywotniej nieodpłatnej renty wypłacanej przez córkę w podatku od spadków i darowizn oraz w podatku dochodowym od osób fizycznych jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

25 lipca 2023 r. wpłynął Pani wniosek z 25 lipca 2023 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy m.in. skutków podatkowych ustanowienia dożywotniej nieodpłatnej renty wypłacanej przez córkę w podatku od spadków i darowizn oraz w podatku dochodowym od osób fizycznych. Wniosek został uzupełniony 27 września 2023 r. (wpływ pisma oraz dodatkowej opłaty).

Treść wniosku jest następująca:

Opis zdarzenia przyszłego

Wnioskodawczyni jest osobą fizyczną podlegającą w Polsce nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu. Z uwagi na wiek oraz w celu zapewnienia w przyszłości środków utrzymania Wnioskodawczyni, jej mąż, córka i zięć mają zamiar zawrzeć w formie aktu notarialnego umowę dożywotniej renty w rozumieniu art. 903 Kodeksu cywilnego.

Zgodnie z planowaną umową renty, córka ustanowi rentę nieodpłatną na rzecz Wnioskodawczyni oraz rentę odpłatną na rzecz ojca (męża Wnioskodawczyni). Z kolei zięć ustanowi rentę nieodpłatną na rzecz Wnioskodawczyni (teściowej) oraz rentę odpłatną na rzecz teścia (męża Wnioskodawczyni).

Wnioskodawczyni nie uzyskiwała w ciągu ostatnich pięciu lat od córki i zięcia jakichkolwiek przysporzeń podlegających ustawie o podatku od spadków i darowizn.

Odpłatność za rentę na rzecz męża Wnioskodawczyni mają stanowić udziały w spółce z o.o. Mąż Wnioskodawczyni posiada 299 udziałów w spółce z o.o., które zostały nabyte poza małżeńską wspólnotą majątkową i stanowią jego majątek odrębny. Mąż Wnioskodawczyni zamierza przenieść część posiadanych przez niego udziałów w spółce z o.o. (prawdopodobnie po 118 udziałów na córkę i zięcia) w zamian za ustanowienie odpłatnej dożywotniej renty w rozumieniu art. 903 Kodeksu cywilnego.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne