Interpretacja indywidualna z dnia 2 października 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB2-3.4014.260.2023.1.BZ
Skoro odnawialna pożyczka będzie zwolniona z opodatkowania VAT, to w analizowanej sprawie będzie miał zastosowanie art. 2 pkt 4 lit. b) ustawy o PCC i na Wnioskodawcy nie ciąży obowiązek w PCC.
Interpretacja indywidualna
– stanowisko prawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku od czynności cywilnoprawnych jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
4 sierpnia 2023 r. wpłynął Państwa wniosek z 31 lipca 2023 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie skutków podatkowych zawarcia umowy pożyczki odnawialnej. Treść wniosku jest następująca:
Opis stanu faktycznego.
Wnioskodawca – I. spółka z ograniczoną odpowiedzialnością (dalej również Pożyczkobiorca) prowadzi działalność głównie w zakresie produkcji, sprzedaży i dystrybucji (…) i (…) - sprzedaż hurtowa (…) oraz PKD (…) - produkcja (…) i pozostałych środków agrochemicznych.
Na mocy zawartej (...) sierpnia 2020 r. umowy, K. Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością (dalej: Pożyczkodawca) udzielił Wnioskodawcy pożyczki odnawialnej z limitem do kwoty 40.000.000 złotych (słownie: czterdzieści milionów złotych) z terminem spłaty do (...) czerwca 2024 roku. Pożyczkobiorca może dokonać spłaty pożyczki w dowolnym momencie przed wyznaczonym terminem do spłaty, bez żadnych dodatkowych opłat. Wypłata, na wskazany przez Pożyczkobiorcę rachunek bankowy prowadzony w Polsce, kwoty pożyczki w ramach przyznanego limitu nastąpiła w dwóch transzach. Tym samym kwota pożyczki została wypłacona w pełnej wysokości przyznanego limitu. Pożyczka została udzielona na cele związane z działalnością gospodarczą Pożyczkobiorcy. Z tytułu udzielonej pożyczki Pożyczkodawca otrzymuje wynagrodzenie w postaci odsetek. Odsetki płatne są w okresach miesięcznych, udokumentowane fakturami VAT, naliczone zostają za każdy dzień od dnia wypłaty poszczególnych kwot pożyczki w ramach przyznanego limitu, w odniesieniu do wykorzystanej części limitu. Umowa pożyczki została zawarta w Polsce.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty