Interpretacja indywidualna z dnia 20 września 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP2-1.4010.406.2023.1.PP
Co do zasady, dywidendy, odsetki i zyski kapitałowe wypłacane na rzecz F. podlegają zwolnieniu z opodatkowania CIT w Polsce. Na zasadzie wyjątku, w Polsce będą podlegać opodatkowaniu zyski kapitałowe z tytułu przeniesienia własności akcji (udziałów) tzw. polskich spółek nieruchomościowych, które nie są notowane na B.
Interpretacja indywidualna - stanowisko prawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób prawnych jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
24 lipca 2023 r. wpłynął Państwa wniosek z 24 lipca 2023 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy ustalenia czy dywidendy, odsetki wypłacane na rzecz F. oraz zyski kapitałowe należne korzystają ze zwolnienia z opodatkowania podatkiem dochodowym w Polsce.
Treść wniosku jest następująca:
Opis stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego
Wnioskodawcajest (…) Singapur (dalej: „A.”), powołanym na podstawie przepisów ustawy (…) (dalej: „Ustawa (…)”). Na podstawie Ustawy (…), funkcjami A. jest m. in. (…).
Wnioskodawca jest rezydentem podatkowym w Singapurze, co może zostać potwierdzone odpowiednim certyfikatem rezydencji podatkowej uzyskanym od singapurskich organów podatkowych.
Na mocy art. (…) Ustawy (…) został ustanowiony „F. (...)”, co można przetłumaczyć na język polski jako Fundusz Rozwoju Sektora Finansowego.
Status prawny F. jak i relacja prawna pomiędzy F. a Wnioskodawcą wynika wyłącznie z Ustawy (…). F. jest jedynym funduszem powołanym do funkcjonowania na bazie Ustawy (…) dedykowanym do promocji i rozwoju sektora finansowego w Singapurze. Stosunek prawny pomiędzy F. a Wnioskodawcą można określić analogicznie jak w relacji trust / porozumienie (F.) - trustee / powiernik (A.), ze względu na formę prawną F.. Jednak nie jest to typowy trust tworzony na podstawie umowy - w szczególności nie jest możliwe określenie bezpośrednio beneficjentów wskazanych należności F. (brak klas beneficjentów, które można zidentyfikować). W praktyce środki pieniężne F. są wykorzystywane do zapewnienia wsparcia finansowego, głównie poprzez dotacje dla firm i osób fizycznych na działalność, która jest zgodna z celami F. w myśl art. (...) ust. 1 Ustawy (…), tj.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty