Interpretacja indywidualna z dnia 13 września 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT2-3.4011.513.2023.1.JŚ
Obowiązki płatnika w związku z nabywaniem wierzytelności.
Interpretacja indywidualna – stanowisko nieprawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest nieprawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
3 lipca 2023 r. wpłynął Państwa wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie obowiązków płatnika Treść wniosku jest następująca:
Opis zdarzenia przyszłego
Wnioskodawca jest osobą prawną działającą w formie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością (dalej jako: „Wnioskodawca”).
Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą, której głównym przedmiotem jest działalność związana z nabywaniem wierzytelności od osób fizycznych poniżej ich wartości nominalnej w formie przelewu wierzytelności, a następnie dochodzenie tych wierzytelności we własnym imieniu w pełnej kwocie od dłużników.
Wnioskodawca został utworzony przez jedynego udziałowca, którym jest … Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w … (KRS: …) (dalej: Spółka matka). Wnioskodawca jest polskim rezydentem podatkowym jak również rozlicza podatek dochodowy od osób prawnych (CIT) na zasadach ogólnych.
Wnioskodawca planuje przystąpić do realizacji projektu polegającego na nabywaniu od kredytobiorców roszczeń przysługujących im od kredytodawców (banków i instytucji finansowych). Kredytobiorcami, o których mowa w niniejszym wniosku, będą osoby fizyczne nieprowadzące działalności gospodarczej lub prowadzące taką działalność, które jednak pozyskały od kredytobiorcy przedmiotowe finansowanie bez związku z prowadzoną działalnością.
Wnioskodawca będzie stroną umów przelewu wierzytelności SKD (umów cesji) jako cesjonariusz, natomiast cedentami będą kredytobiorcy (niepowiązane z Wnioskodawcą oraz Spółką matką, osoby fizyczne), którzy posiadają roszczenia pieniężne względem kredytodawców - banków i instytucji finansowych mających siedzibę na terytorium Polski. Przysługujące roszczenia kredytobiorców względem kredytodawców wynikają z nieprzestrzegania przez kredytodawców norm prawa powszechnie obowiązującego. Roszczenia te będą powstawały na skutek oświadczenia złożonego przez kredytobiorcę instytucji finansowej („Wierzytelności SKD”). Z treści cesji wynikać będzie oświadczenie kredytobiorcy - cedenta, że w związku z konkretną umową zawartą z kredytodawcą, przysługuje cedentowi wierzytelność o zapłatę w związku z naruszeniami prawa dokonanymi przez bank lub instytucję finansową. Z umowy nie będzie wynikał obowiązek dochodzenia cedowanej wierzytelności przez Wnioskodawcę, cedent zaś odpowiedzialny będzie jedynie za to, że wierzytelność mu przysługuje w momencie zbycia.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty