18.07.2023 Kadry i płace

Wyrok SN z dnia 18 lipca 2023 r., sygn. III PSKP 56/22

Stosowanie art. 8 k.p. należy do swobodnego uznania sędziowskiego.

Teza od Redakcji

Sąd Najwyższy w składzie:

SSN Dawid Miąsik (przewodniczący) ‎

SSN Józef Iwulski (sprawozdawca) ‎

SSN Maciej Pacuda

w sprawie z powództwa E.K. ‎przeciwko P. […] w P. ‎o przywrócenie do pracy, ‎po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w dniu 18 lipca 2023 r., ‎skargi kasacyjnej powódki od wyroku Sądu Okręgowego w Lublinie ‎z dnia 9 lipca 2021 r., sygn. akt VIII Pa 55/21,

uchyla zaskarżony wyrok i przekazuje sprawę Sądowi Okręgowemu w Lublinie do ponownego rozpoznania i orzeczenia o kosztach postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Wyrokiem z 7 stycznia 2021 r., IV P 236/19, Sąd Rejonowy w Puławach przywrócił E.K. do pracy w pozwanym P. […] w P. na poprzednie warunki pracy i płacy oraz zasądził od pozwanego na rzecz powódki 540 zł tytułem zwrotu kosztów procesu.

W uzasadnieniu wyroku Sąd Rejonowy podał, że powódka od 1 listopada 2002 r. rozpoczęła odbywanie 4-letnich studiów doktoranckich w pozwanym P. […] w P. i po obronie zawarła umowę o pracę, w ramach której została zatrudniona w Zakładzie […], potem Zakładzie […], których kierownikiem był K.K. Od dnia 1 stycznia 2009 r. zawarta została pomiędzy stronami umową o pracę na czas nieokreślony na stanowisko adiunkta w Zakładzie […]. Jako adiunkt powódka nadzorowała badania w pracowni p. w zespole mikrobiologicznym.

W 2018 r. pomiędzy powódką a kierownikiem Zakładu zaistniał spór merytoryczny. Nadto w dniu 31 sierpnia 2018 r. powódka zwróciła się do dyrektora pozwanego z prośbą o waloryzację jej wynagrodzenia. Kierownik Zakładu, poproszony przez dyrektora Instytutu o wydanie opinii, złożył notatkę służbową, w której stwierdził, że szczególne potraktowanie powódki w zakresie podwyżki wynagrodzenia zasadniczego jest mało zasadne, bo powódka jest osobą ambitną, wykazująca cechy dużej niezależności, które często wykraczają poza ustalone zasady współpracy i podległości służbowej oraz posiada trudności okresowo z zachowaniem odpowiednich relacji i zasad współpracy z wieloma pracownikami. Wówczas rozpoczęła się wymiana maili między powódką a dyrektorem Instytutu, odbywały się także spotkania w Zakładzie […] z udziałem powódki na temat zaistniałego konfliktu.

W 2018 r. powódka przebywała na zwolnieniu lekarskim od 20 września 2018 r. do 21 września 2018r., potem od 19 listopada 2018 r. do 22 listopada 2018 r. oraz od 28 listopada 2018 r. nieprzerwanie aż do 26 maja 2019 r. Wcześniej powódka była nieobecna z powodu niezdolności do pracy tylko z uwagi na dwie ciąże oraz jeden raz z innego powodu.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty