05.09.2023 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 5 września 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB1-1.4010.361.2023.1.RH

Dotyczy ustalenia, czy w przedstawionym stanie faktycznym Wnioskodawca mógł zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów wydatki na nabycie usług od Podwykonawcy, jeżeli zapłata za nie była uregulowana gotówką

Interpretacja indywidualna – stanowisko nieprawidłowe

Szanowni Państwo,

stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku dochodowym od osób prawnych jest nieprawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

6 lipca 2023 r. wpłynął Państwa wniosek z 3 lipca 2023 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy ustalenia czy w przedstawionym stanie faktycznym Wnioskodawca mógł zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów wydatki na nabycie usług od Podwykonawcy, jeżeli zapłata za nie była uregulowana gotówką.

Treść wniosku jest następująca:

Opis stanu faktycznego

Spółka z o.o. (zwany dalej: „Wnioskodawcą”) jest polskim rezydentem podatkowym i ma nieograniczony obowiązek podatkowy w Polsce w rozumieniu art. 3 ust. 1 ustawy o CIT.

Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą polegającą na transporcie towarów do ich odbiorców. W celu realizacji tych usług Wnioskodawca ma zawarte umowy (zwane dalej: „Umowami”) z podwykonawcą (zwany dalej: „Podwykonawcą”). Jednakże Umowy te zostały zawarte na poszczególne obszary dostarczania towarów, np. P.G., P.J., P.W. itp. Umowy zostały tak zawarte z uwagi na łatwiejsze rozliczanie poszczególnych kurierów dostarczających towar oraz samych dostaw, których jest dość dużo na określonym terenie, na którym są realizowane dostawy towarów. Także z uwagi na łatwiejsze wypowiedzenie każdej z Umów w przypadku utraty możliwości świadczenia usług dostaw towarów na poszczególnych obszarach przez Podwykonawcę.

Rozliczanie Wnioskodawcy z Podwykonawcą jest dokonywane w okresach rozliczeniowych miesięcznych odrębnie z tytułu poszczególnych Umów.

Wartość usług dostarczania towarów w okresie rozliczeniowym na poszczególnych obszarach, na których są one realizowane, (czyli w ramach każdej z Umów) nie przekracza 15 000 zł brutto. Jednakże wartość wszystkich usług dostarczania towarów realizowanych przez Podwykonawcę na podstawie wszystkich Umów przekracza ten limit kwotowy.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne