11.07.2023 Obrót gospodarczy

Wyrok SN z dnia 11 lipca 2023 r., sygn. II CSKP 1406/22

Skarga kasacyjna nie może być oparta na zarzutach naruszenia przepisów prawa materialnego, jeśli strona skarżąca nie udowodniła, że przeciwnik nie wywiązał się z obowiązków wynikających z umowy i tym samym nie zasługuje na realizację roszczeń windykacyjnych, nawet jeśli istnieje uprawnienie do przeniesienia własności, co stanowi podstawę prawa obligacyjnego, a nie rzeczowego.

Teza od Redakcji

Sąd Najwyższy w Izbie Cywilnej w składzie:

SSN Agnieszka Piotrowska (przewodniczący)

‎SSN Władysław Pawlak (sprawozdawca)

‎SSN Roman Trzaskowski

po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym 11 lipca 2023 r. w Warszawie,
‎skargi kasacyjnej P. spółki akcyjnej z siedzibą w Ł.
‎od wyroku Sądu Apelacyjnego w Łodzi
‎z 25 stycznia 2021 r., I AGa 238/20,
‎w sprawie z powództwa P. spółki akcyjnej z siedzibą w Ł.
‎przeciwko A. G.
‎o wydanie ruchomości,

1. oddala skargę kasacyjną;

2. zasądza od strony powodowej na rzecz pozwanego kwoty 5400 (pięć tysięcy czterysta) zł tytułem kosztów postępowania kasacyjnego.

UZASADNIENIE

Zaskarżonym wyrokiem Sąd Apelacyjny w Łodzi oddalił apelację strony powodowej P. S.A. w Ł. od wyroku Sądu Okręgowego w Łodzi oddalającego powództwo skierowane przeciwko pozwanemu A. G. o wydanie ruchomości.

W dniu 7 marca 2012 r. powodowa spółka nabyła wyżej opisane ruchomości od P. w S. i wydała je pozwanemu. Strony podpisały też dodatkowe porozumienie, z uwagi na rozwiązanie umowy leasingu z datą 22 lipca 2015 r., w którym ustaliły nową wysokość rat, przy czym płatność ostatniej raty przypadła 15 lutego 2016 r.

27 maja 2016 r. pozwany zapłacił stronie powodowej kwotę 137 345,65 zł, która obejmowały zaległe raty leasingowe i cenę wykupu maszyn. 22 marca 2019 r. pozwany złożył w Sądzie Rejonowym dla Łodzi - Śródmieścia w Łodzi wniosek o zawezwanie do próby ugodowej i zawarcia ugody, na podstawie której strona powodowa zobowiązałaby się do sprzedaży maszyn w związku z zapłatą przez pozwanego ceny i przeniesienia na jego rzecz ich własności.

W stosunku do pozwanego toczyło się postępowanie układowe, ale strona powodowa nie została ujęta w spisie wierzytelności, który to spis nie został też przez nią zaskarżony. Postanowieniem z dnia 11 października 2018 r. Sąd Rejonowy w Koszalinie zatwierdził układ pozwanego z wierzycielami przyjęty na zgromadzeniu wierzycieli w dniu 1 października 2018 r., który stanowił m.in., że umorzone zostają wierzytelności w zakresie wszystkich należności ubocznych we wszystkich grupach wierzycieli i innych należności ubocznych do dnia otwarcia postępowania restrukturyzacyjnego, jak i po dacie otwarcia postępowania, z wyłączeniem wierzytelności opisanych w art. 160 ustawy z dnia 15 maja 2015 r. - Prawo restrukturyzacyjne (jedn. tekst: Dz. U. z 2022 r. poz. 2308; dalej: „pr. restruk.”).

Sąd pierwszej instancji wyjaśnił, że strona powodowa pomimo braku uiszczenia przez pozwanego wszystkich rat i kwoty wykupu w terminie, nie wypowiedziała umowy, ani też wcześniej nie wzywała go do zapłaty zaległych rat leasingowych, jak tego wymagał art. 709¹³ § 1 i 2 k.c. oraz ogólne warunki umowy leasingu. Ponadto Sąd Okręgowy zwrócił uwagę, że w stosunku do pozwanego toczyło się postępowanie układowe, zakończone zatwierdzeniem układu i zgodnie z art. 166 ust. 1 pr. restruk. układ wiąże wierzycieli, których wierzytelności według ustawy są objęte układem, chociażby nie zostały umieszczone w spisie wierzytelności. Natomiast układ nie wiąże wierzycieli, których dłużnik nie ujawnił i którzy nie byli uczestnikami postępowania. Wprawdzie wierzytelności strony powodowej nie zostały umieszczone w spisie wierzytelności, ale były one objęte postępowaniem układowym i miała ona możliwość zaskarżenia spisu wierzytelności. Pozwany zaprzeczał istnieniu wierzytelności strony powodowej i dlatego nie ma zastosowania art. 166 ust. 2 pr. restruk. Poza tym w ocenie Sądu Okręgowego powodowa spółka nie wykazała, że dalej jest właścicielem spornych maszyn. Nie przedstawiła rozliczenia umowy leasingu oraz wezwania pozwanego do zapłaty zaległych rat, czy wypowiedzenia tej umowy.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty