Interpretacja indywidualna z dnia 8 sierpnia 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT2-1.4011.86.2023.3.MAP
Możliwość opodatkowania ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych przychodów z tytułu dzierżawy znaku towarowego.
Interpretacja indywidualna – stanowisko nieprawidłowe
Szanowny Panie,
stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego wzryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne jest nieprawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
30 stycznia 2023 r. wpłynął Pana wniosek z 25 stycznia 2023 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy możliwości opodatkowania ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych przychodów z tytułu dzierżawy znaku towarowego. Uzupełnił go Pan – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 22 marca 2023 r. (wpływ 27 marca 2023 r.).
Treść wniosku jest następująca:
Opis zdarzenia przyszłego
Prowadzi Pan jednoosobową działalność gospodarczą od 3 kwietnia 2014 r. pod firmą …, pod adresem …, zarejestrowaną w CEiDG pod numerem NIP: … i numerem REGON: …, pod kodem PKD: 85.51.Z (pozaszkolne formy edukacji sportowej oraz zajęć sportowych i rekreacyjnych).
Posiada Pan nieograniczony obowiązek podatkowy w Polsce w rozumieniu art. 3 ust. 1 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (dalej; „ustawa o PIT”) i rozlicza się na podstawie podatkowej księgi przychodów i rozchodów, a wybrana przez Pana forma opodatkowania to skala podatkowa.
Ponadto, jest Pan Prezesem Zarządu Fundacji (dalej: „Fundacja”) pod nazwą Fundacja „…”, która działa w zakresie kultury fizycznej i sportu. Fundacja jest prowadzona pod adresem … zarejestrowana w Rejestrze Stowarzyszeń pod numerem NIP: …, numerem REGON: … oraz numerem KRS: … . Fundacja nie ma statusu Organizacji Pożytku Publicznego i nie jest nastawiona na osiąganie zysku.
Udostępnia Pan na podstawie umowy licencyjnej znak towarowy na rzecz Fundacji. Znak towarowy, jako logo i nazwa, został zarejestrowany w Urzędzie Patentowym Rzeczypospolitej Polskiej na Pana, jako osobę fizyczną. Jako osoba fizyczna, jest Pan również stroną umowy licencyjnej zawartej z Fundacją i zaznacza, że jest uprawniony do rozporządzania w pełnym przewidzianym przez prawo zakresie z tytułu prawa ochronnego na znak towarowy. Rozlicza Pan swoje dochody z tytułu umowy licencyjnej z zastosowaniem tzw. 50% kosztów uzyskania przychodów, które są opisane w art. 22 ust. 9 pkt 2 ustawy o PIT.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty